Chytré mobily, Facebook a všudypřítomná reklama. Šest věcí, které Bill Gates předpověděl už v minulém tisíciletí | info.cz

Články odjinud

Chytré mobily, Facebook a všudypřítomná reklama. Šest věcí, které Bill Gates předpověděl už v minulém tisíciletí

V roce 1999 napsal dlouhodobý vládce žebříčku nejbohatších osobností planety – Bill Gates – knihu „Business @ the Speed of Thought“, ve které se zamýšlel na tím, jak bude svět technologií v následujících letech nového tisíciletí vypadat. Ačkoli se vždy jedná o ošemetnou disciplínu, která se i jemu samotnému vymstila, je dnes – 18 let po vydání knihy – zřejmé, že Gatesovy predikce byly až na výjimky velmi přesné.

Internetové srovnávače

Srovnání cen napříč internetovými obchody je dnes naprosto běžná věc. Před téměř dvěma desítkami let, kdy bylo online nakupování v plenkách, tomu zdaleka tak nebylo. Přesto Gates už tehdy tušil, že jednou budou existovat portály, které umožní nabídky různých obchodů porovnat. Dnes jsou podobné internetové srovnávače naprostou samozřejmostí a kromě cen a parametrů výrobků umožňují porovnat také například nabídky pojišťoven nebo bank.

Chytré mobily a tablety

„Lidé s sebou budou nosit malá mobilní zařízení, která jim umožní zůstat na příjmu a pracovat odkudkoliv. Budou schopni si přečíst zprávy, zkontrolovat rezervovaný let nebo zjistit nejnovější informace o finančních trzích,“ napsal Gates ve své vizionářské knize na konci minulého století. Stejně tak zakladatel Microsoftu správně prorokoval, že následující desetiletí přinesou internetové platby za běžné produkty či služby.

Virtuální asistenti a internet věcí

Ačkoliv nejrůznější virtuální asistenti začínají svůj boom zažívat až nyní, zmínka o něčem, co známe pod názvy Siri, Google Now nebo Cortana se objevuje už i v Gatesově knize. Miliardář také trefuje, že nejrůznější zařízení bude možno mezi sebou efektivně synchronizovat. Chytře propojená zařízení nám mohou přečíst emaily nebo splnit určité pokyny, jakmile zjistí, že jsme přišli domů. Internet věcí, jak se inteligentní systémy začaly nazývat, Gates předpokládal už před lety.

Sociální sítě

„Soukromé stránky pro vaše přítele a rodinu budou naprosto běžné a umožní vám spolu chatovat a plánovat události.“ I takto se v roce 1999 dal popsat jeden ze základních principů Facebooku a dalších sociálních sítí, které vzaly svět útokem až dávno poté, co Bill Gates jejich nástup předpověděl. V dnešní době používá „soukromou stránku pro rodinu a přátele“ pro chatování a plánování události přes dvě miliardy lidí.

Cílený online marketing

Ani v oblasti internetového marketingu se Bill Gates přes 18 lety příliš nemýlil. Správně už tehdy tušil, že algoritmy webových vyhledávačů se jednou naučí podsouvat svým uživatelům reklamy, které by pro ně měly být zajímavé. Výsledek je dnes více než patrný – stačí jedno vyhledávání určitého produktu nebo služby a cílených reklam na totožné téma se už uživatel jen tak nezbaví.

Nabírání pracovníků online

„Pošlete nám svůj životopis nebo odkaz na váš LinkedIn profil,“ zní stále častěji z úst zaměstnavatelů. Nabírání pracovníků online je stále běžnější a dobře spravovaný profil na profesní sociální síti LinkedIn, který mimochodem patří Microsoftu, je dnes stále častěji náhražkou klasického životopisu. Také online nábor pracovníků byl jednou z Gatesových předpovědí. Stejně tak dnes společnosti prostřednictvím webu interně komunikují, domlouvají zakázky nebo poskytují servis svým klientům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud