Čína bojuje proti zlodějům toaleťáku moderní technikou. Papír dostanete až po skenu obličeje | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína bojuje proti zlodějům toaleťáku moderní technikou. Papír dostanete až po skenu obličeje

Čína bojuje proti zlodějům toaleťáku moderní technikou. Papír dostanete až po skenu obličeje

Termín toaletní papír na příděl získal v Číně úplně nové obrysy. V parku u Chrámu nebes v Pekingu se totiž dlouhodobě potýkají s „toaletními bandity“, kteří cíleně kradou papír z veřejných záchodů. Správci toalet se nyní rozhodli proti zlodějům nasadit propracovanou techniku. Papír bude vydávat automaticky přístroj, který předtím oskenuje obličej návštěvníka a odměří mu přesnou délku. Někteří si novou technologii pochvalují, jiní si stěžují, že přístroj vydává papíru málo.

Toaletní bandité si prý denně odnášeli plné tašky i batohy nakradeného odmotaného papíru. Správcům zařízení tak vznikaly nepřiměřené náklady a jiní návštěvníci nacházeli v držácích jen prázdné ruličky. Protože problém už přesáhnul únosnou míru, rozhodli se provozovatelé záchodů, že na zloděje vyzrají technikou.

Na toalety pořídili automatický přístroj, který po oskenování obličeje návštěvníka vydá přesně odměřenou délku toaleťáku, která odpovídá zhruba 60 centimetrům. Stejný člověk si může pro další papír přijít až po dlouhých 9 minutách.

„Je to špatný zvyk. Možná, že technologie může změnit způsob, jak lidé uvažují,“ potvrdil deníku The New York Times návštěvník Čchin Kang, který tvrdí, že za krádeže může velká chudoba některých lidí, která je donutila považovat veřejné zdroje za vlastní.

Nový přístroj ale nepřivítali všichni s nadšením. Někteří si prý stěžují, že délka papíru je nedostatečná, a ti nejzuřivější už údajně automat poškodili pěstí.

„Toaletní problém“ se ale netýká pouze záchodů v parku u Chrámu nebes. Na mnoha frekventovaných místech Číny je obvyklé, že papír na záchodech chybí úplně, protože by ho lidé kradli po kilometrech.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.