Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína bojuje proti zlodějům toaleťáku moderní technikou. Papír dostanete až po skenu obličeje

Čína bojuje proti zlodějům toaleťáku moderní technikou. Papír dostanete až po skenu obličeje

Termín toaletní papír na příděl získal v Číně úplně nové obrysy. V parku u Chrámu nebes v Pekingu se totiž dlouhodobě potýkají s „toaletními bandity“, kteří cíleně kradou papír z veřejných záchodů. Správci toalet se nyní rozhodli proti zlodějům nasadit propracovanou techniku. Papír bude vydávat automaticky přístroj, který předtím oskenuje obličej návštěvníka a odměří mu přesnou délku. Někteří si novou technologii pochvalují, jiní si stěžují, že přístroj vydává papíru málo.

Toaletní bandité si prý denně odnášeli plné tašky i batohy nakradeného odmotaného papíru. Správcům zařízení tak vznikaly nepřiměřené náklady a jiní návštěvníci nacházeli v držácích jen prázdné ruličky. Protože problém už přesáhnul únosnou míru, rozhodli se provozovatelé záchodů, že na zloděje vyzrají technikou.

Na toalety pořídili automatický přístroj, který po oskenování obličeje návštěvníka vydá přesně odměřenou délku toaleťáku, která odpovídá zhruba 60 centimetrům. Stejný člověk si může pro další papír přijít až po dlouhých 9 minutách.

„Je to špatný zvyk. Možná, že technologie může změnit způsob, jak lidé uvažují,“ potvrdil deníku The New York Times návštěvník Čchin Kang, který tvrdí, že za krádeže může velká chudoba některých lidí, která je donutila považovat veřejné zdroje za vlastní.

Nový přístroj ale nepřivítali všichni s nadšením. Někteří si prý stěžují, že délka papíru je nedostatečná, a ti nejzuřivější už údajně automat poškodili pěstí.

„Toaletní problém“ se ale netýká pouze záchodů v parku u Chrámu nebes. Na mnoha frekventovaných místech Číny je obvyklé, že papír na záchodech chybí úplně, protože by ho lidé kradli po kilometrech.