Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína chystá megalomanský projekt. Vybuduje nové město pro miliony lidí, budovy budou i pod zemí

Čína chystá megalomanský projekt. Vybuduje nové město pro miliony lidí, budovy budou i pod zemí

Ohlášením plánu vystavět jihozápadně od Pekingu zbrusu nové město třikrát větší než New York, komunistická strana Číny počátkem dubna vyvolala poprask. A jak dokazují poslední zprávy, čínskému vedení fantazie rozhodně nechybí. Megalomanský projekt, který má vzniknout v podstatě na zelené louce, bude sahat i pod zem. S cílem splnit si sen o podzemním městě si Peking nechal vypracovat geologický průzkum, který jeho plánu ve všech ohledech nahrává. V regionu Xiongan, kde má nová hospodářská zóna obřích rozměrů vzniknout, jsou podle studie ideální podmínky, aby pod zdejším povrchem země mohla vznikat rozsáhlá infrastruktura v podobě obchodních center nebo zábavních parků. 

Ambiciózní plán čínského prezidenta Si Ťin-pchinga vybudovat 100 kilometrů jihozápadně od Pekingu město obřích rozměrů tak nejenže od základu změní krajinu doposud téměř neznámé provincie Habei, zároveň také vytvoří podzemní stavbu, jakou svět ještě neviděl.

Naději na vytvoření podzemního města snů prezidentovi dala výzkumná agentura čínského ministerstva půdy a zdrojů, která píše, že je tato oblast podle předběžných studií „velmi vhodná pro rozvoj v podzemí“. Plán navrhnutý agenturou podzemní oblast rozdělit do dvou sekcí – jednu do 26 metrů a druhou dokonce pod 40 metrů pod zemí.

Vyšší části mají být využité pro obchodní a zábavní komplexy, sklady, parkoviště nebo civilní obranu, zatímco v dolní části bude uložené potrubí a dopravní cesty. Hlubší oblasti budou mít také prostory pro skladování vody a speciální projekty včetně obranných struktur. Zpráva zatím nehovoří o tom, jak velké území by projekt mohl zabrat.

S plánem vybudovat 100 kilometrů od čínského hlavního města nové centrum Čína přišla začátkem dubna. Důvodem je snaha ulevit Pekingu, který je s 22 miliony obyvatel přetížený a přistěhování dalších lidí by už neunesl. Nové město nazvané Xiongan New Area má Peking zbavit dopravních zácp a silně znečištěného ovzduší. Čínské úřady proto počítají s tím, že sem přesunou některé z hlavních státních institucí, školy nebo sídla velkých firem.

Podle nové zprávy čínského ministerstva je z 1400 kilometrů čtverečních půdy, která byla podrobena geologickému průzkumu, víc než 96 procent bez znečištění těžkými kovy a asi 13 procent je využitelných také pro zemědělství. „Nepatrné znečištění“ však průzkum odhalil u podzemní vody, která však bude pitná po ošetření.

Regionu, kde má nové město vzniknout, navíc hraje do karet i to, že zde za posledních tisíc let nebylo zemětřesení silnější než šest stupňů, a že je oblast bohatá na geotermální zdroje. Investoři a realitní makléři proto vycítili příležitost a téměř ihned po ohlášení plánu se do oblasti nového města začali sjíždět ve velkém. Místní hotely i silnice vedoucí do regionu začaly v dubnu praskat ve švech a ceny nemovitostí okamžitě raketově stouply.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744