Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína jako mrakodrapová velmoc utíká zbytku světa. Kolik toho postavila?

Před devíti lety se Čína dostala na první místo v počtu postavených mrakodrapů za rok. A od té doby ji nikdo nedokázal sesadit. Mrakodrapy jsou v přelidněných čínských městech přirozeně volbou číslo jedna a rostou mimořádným tempem, i když občas na úkor kvality. Jedno z čínských měst loni dokonce postavilo víc výškových budov než Spojené státy a Austrálie dohromady.

Ještě před dvaceti lety nebyl o moc víc než pouhou zastávkou na cestě do Hongkongu. Dnes je Šen-čen jedno z největších měst v Číně a jedno z nejrychleji rostoucích na světě. Mluví se o něm jako o asijském Silicon Valley, neboť v něm sídlí čínští technologičtí giganti jako Huawei a Tencent.

Podle serveru Bussiness Insider se z Šen-čenu stalo tak populární místo k žití, že realitní makléři pomalu nevědí, kam dřív skočit. Zdejší trh s realitami patří mezi ty nejžhavější v Číně. Možná i proto tu minulý rok vyrostlo hned jedenáct mrakodrapů, což je víc, než postavily Spojené státy a Austrálie za uvedené časové období dohromady. Tři budovy patří rovnou mezi 20 nejvyšších, které na světě loni vznikly.

......autor: Info.cz

Dohromady Čína v loňském roce postavila 84 mrakodrapů a podle Bussiness Insideru znovu zvýšila národní rekord. V počtu postavených mrakodrapů za daný rok, který sestavuje americká nezisková organizace Council on Tall Buildings and Urban Habitat, Čína vyhrává už devět let v řadě. A vypadá to, že asijský stavební boom jen tak nezpomalí, ba naopak, odhaduje z počtu rozestavěných mrakodrapů server Quartz.

......autor: Info.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744