Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína přestala vykupovat odpad ze zahraničí. Evropa řeší, jak s přebytečnými plasty naložit

Čína přestala vykupovat odpad ze zahraničí. Evropa řeší, jak s přebytečnými plasty naložit

Evropa se dlouhodobě pyšnila tím, že je světovou špičkou na poli recyklace odpadů. Pravdou ale je, že se celá léta spoléhala do velké míry na vývoz nepotřebných odpadků pryč ze svého území, konkrétně do Číny. Ta ale od začátku letošního roku přestala odpad přijímat a Evropa teď čelí náporu, se kterým si neví rady.

Až do začátku letošního roku se Evropa udržovala v „čistotě“ tak, že na lodích přeposílala miliony tun papíru, plastů a textilií přímo do Číny. Například v roce 2016 občané EU vyhodili na 56,4 milionů tun papíru, z toho celých 8 milionů skončilo v některém z čínských recyklačních středisek. V tom samém roce Evropané také nashromáždili 8,4 miliony tun platového odpadu a do Číny ho putovalo 1,6 milionů tun.

Peking se na konci loňského roku ale rozhodl, že dovoz cizího odpadu značně omezí. Jen osm týdnu po začátku platnosti nových pravidel se ale Evropa začíná ocitat v problémech. „Všechna třídicí centra jsou zahlcená a naše zásoby překračují povolené limity,“ svěřil se serveru Politico Pascal Gennevieve z federace francouzských recyklačních společností. „Hned po Vánocích nás zavalila spousta papíru. Všechny naše závody jsou plné.“

Čína čelí stále většímu tlaku neustále rostoucí střední třídy, která se potýká s vedlejšími efekty ekonomického růstu, které zhoršují stav životního prostředí. Ve městech se lidé musejí vypořádat s nedýchatelným ovzduším a krajinu zavalují odpadky.

Peking se rozhodl tento stav řešit a zakázal import 24 druhů „zahraničního odpadu“, včetně plastu a netříděného papíru. Země se teď bude soustředit na řešení vlastního problému, který s odpadem nepochybně má. Podle Arnauda Bruneta z asociace obchodníků s odpady, má dokonce Čína potenciál stát se v oblasti recyklace světovým lídrem.

Omezení obchodu s odpady z čínské strany už si v Evropě vybírá daň. Nicole Couderová ze společnosti Suez, která se zabývá využíváním zdrojů a trvale udržitelným rozvojem, tvrdí, že právě čelíme dramatickému problému. Evropská komise proto už v lednu představila svou vizi, která by vyřešila nejen otázku odpadu. Chce totiž, aby do roku 2030 byly všechny plastové obaly recyklovatelné nebo alespoň opakovaně použitelné. Díky tomuto nařízení by mělo navíc vzniknout 200 tisíc nových pracovních míst.

Změna strategie má smysl i z hlediska dlouhodobé udržitelnosti, vývoz odpadu je totiž nejen neekologický, ale také neekonomický. Komise navíc zvažuje, že by takzvané čisté plasty, tedy takové, které jsou vyrobené z primární suroviny – ropy, byly zvlášť zdaněny. Dnes jsou totiž levnější než ty recyklované.

O tom, jak se naše planeta vyrovnává s činností člověka, si můžete přečíst v časopise infoLAB, který je právě na stáncích. Můžete si ho objednat také pomocí SMS, přesný návod naleznete zde.

InfoLAB Klimatická změnaInfoLAB Klimatická změnaautor: Info.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1