Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínou otřásly záběry z jeslí hrůzy, vychovatelky týraly batolata

Čínou otřásly záběry z jeslí hrůzy, vychovatelky týraly batolata

Čínou otřásly záběry z jedné z jeslí v Šanghaji, kde vychovatelky zacházely s dětmi hodně surově. Případ vyšel najevo, když si rodiče u vedení zařízení stěžovali, že jejich děti na sobě mají modřiny. Případ nyní šetří policie. 

Kamery například zachytily moment, kdy jedna z vychovatelek surově vytrhne malé holčičce z rukou batoh, ta neudrží rovnováhu a praští se hlavou o stůl. Na záběrech je také například jasně vidět, že vychovatelky neváhaly děti mlátit.

Jedna z matek místním médiím popsala, že její osmnáctiměsíční dcera plakala, když si ji přišla vyzvednout. „Moje dcera se počůrala šestkrát za hodinu a učitelka ji mlátila dekou. Nevyměňovala plenky včas, a když už ji vyměňovala, nechala dítě stát, místo aby ho položila,“ řekla znechucená žena.

Týrání dětí se provalilo poté, co si rodiče stěžovali společnosti Crip, která zařízení pro děti svých zaměstnanců nechala zřídit. Vedení si nechalo pustit záběry z jeslí a bylo šokováno tím, co vidělo. Případ okamžitě nahlásilo policii, která si přišla pro tři vychovatelky a uklízečku. Zařízení ukončilo provoz, dokud neskončí policejní vyšetřování. Společnost zároveň nabídla rodičům, že zajistí dětem lékařské prohlídky a nabídla jim pomoc psychologa.

„Jsme smutní a naštvaní, že jsme viděli věci, které jsme neočekávali, že se někdy stanou. Za celé vedení chci vyjádřit upřímnou omluvu rodinám a jejich dětem,“ citoval výkonnou ředitelku společnosti Ctrip Jane Sunovou server BBC.

Rozhořčení neskrývaly ani tisíce uživatelů sociálních sítí, kteří shlédly záběry z jeslí hrůzy. „To je šokující. Sledovala jsem to video a cítila jsem zároveň zhnusení, zlobu i strach,“ popsala žena, která je sama matkou a učitelkou v mateřské škole.  

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232