Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská „máma roku“. Roční dcerku prodala na nádraží a šla rozhazovat za šminky

Čínská „máma roku“. Roční dcerku prodala na nádraží a šla rozhazovat za šminky

Těžko uvěřitelný případ odhalili policisté v Číně. V polovině května přišla na stanici v čínském městě Čeng-čou žena, které se podle jejích slov na tamním nádraží ztratila roční dcera. Jak ale policisté záhy zjistili, vše se odehrálo úplně jinak. Dotyčná namísto toho usiluje o pomyslný titul „nejhorší matka roku“.

Žena policistům nejprve tvrdila, že do města přijela jako turistka a dcera se jí ztratila už na nádraží. Přibližně deset hodin po nahlášení ale tamní oddělení zjistilo, že roční dítě rozhodně jen tak nezmizelo.

Matka ve skutečnosti vlastní dceru prodala hned po příjezdu na nádraží. A to v přepočtu za 175 tisíc korun. Místo aby odjela zpět domů, šla okamžitě nakupovat.

Za kosmetiku a jiné „drobnosti“ pak podle informací serveru Shanghaiist, který případ dokládá i fotografiemi, utratila přibližně 20 tisíc korun.

O několik dní později se podle čínských novinářů policii podařilo dívku vypátrat a vrátit ji otci.

Policisté posléze v souvislosti s případem zadrželi dvě osoby, které podezírají z obchodování s dětmi. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1