Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínský umělec Aj Wej-wej se vrací do Prahy. Připravuje překvapení pro Národní galerii

Čínský umělec Aj Wej-wej se vrací do Prahy. Připravuje překvapení pro Národní galerii

Čínský konceptuální umělec, politický aktivista a kritik čínského režimu Aj Wej-wej přijede po roce do Prahy. Zatímco loni vystavil před Veletržním palácem své starší slavné dílo, letos připravuje projekt přímo pro Národní galerii. Jeho tématem bude migrace a uprchlíci, přesnou podobu pořadatelé tají. Veřejnost dílo uvidí v rámci jarního Grand Openingu 16. března. Hlavní instalaci ve Velké dvoraně doplní řada Aj Wej-wejových starších děl, jež objela významná místa výtvarného světa.

Ve stejné době začne rozsáhlá výstava keramiky, kterou kurátorsky připravili Aj Wej-wej a nizozemský umělec Edmund de Wall. Ukáže keramiku jako materiál úzce provázaný s dějinami umění, jež umělci stále zasazují do nových souvislostí. Představí mimo jiné díla Kazimira Maleviče, Joana Miróa či Pabla Picassa

Aj Wej-wej proslul instalacemi, které korespondují s daným místem a jeho architektonickým charakterem, uvedla NG. Příkladem takového díla jsou známá Slunečnicová semínka - velkoplošná instalace pro londýnskou Tate Modern. Mezi další doklady Aj Wej-wejova architektonického cítění patří instalace Kola navždy (Forever Bicycles) či plastika Lustr z kol.

Kola navždy, složená z více než 1500 bicyklů a symbolizující svobodu pohybu, v Praze návštěvníci neuvidí, zapůjčena ale bude rozměrná pojízdná lampa raveling Light, která bude první zápůjčkou Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. Hned po vstupu do Veletržního paláce návštěvníci uvidí obrovského hada plazícího se po stropě. Články jeho těla jsou tvořeny množstvím dětských batůžků. Aj Wej-wej dílem odkazuje k zemětřesení, které postihlo v roce 2008 S ́-čchuan. Zahynulo při něm 20.000 lidí, z toho 5000 dětí, které byly zrovna ve školách. Kritici režimu tvrdí, že budovy školy byly špatně postavené.

Název Laundromat (Prádelna) má instalace zabírající celou místnost, která je vytapetovaná 20.000 fotografiemi z uprchlického tábora v Idomeni na řecko-makedonské hranici. Doplňují ji na stojanech, jako ve velké šatně nebo čistírně oděvů pověšené věci, které po uprchlících v táboře zůstaly.

K tématu uprchlíků se umělec vyjádřil již loni, když před vernisáží své plastiky Zvěrokruhu zahalil do zlaté fólie, kterou dostávají uprchlíci proti zimě. Tehdy se pozastavil nad tím, že většina české společnosti není pomoci uprchlíkům nakloněna. Připomněl také Václava Havla, který podle čínského aktivisty považoval právě odpovědnost za pilíř demokracie.

Aj Wej-wej je kritikem porušování lidských práv v Číně. Úřady mu v roce 2011 zabavily pas, který mu vrátily až po čtyřech letech. I v době, kdy byl v domácím vězení, se jeho díla objevovala ve světových galeriích.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744