Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínský zeměměřič, který uvízl v Indii, se vrátil domů. Po půl století

Čínský zeměměřič, který uvízl v Indii, se vrátil domů. Po půl století

Číňan Wang Čchi, který na několik desítek let uvízl v Indii a nemohl se dostat zpátky do rodné země, se dočkal. Úřady konečně našly řešení a muž odcestoval do Pekingu, odkud se vypravil na cestu do rodného Sien-jangu. Na cestě jej doprovází pouze syn. Manželka, která má indické občanství, odchod z vlasti odmítla.  

Padesát let se nemohl dostat zpět, protože neměl potřebné dokumenty. To se nyní změnilo a Číňan Wang Čchi konečně odcestoval domů. O případu informovala BBC, která uvedla, že muži se po celou dobu snažili pomoct čínští diplomaté, avšak neúspěšně.

Wang Čchi vstoupil do Čínské lidové osvobozenecké armády, kde sloužil jako zeměměřič. V roce 1963 nešťastnou náhodou překročil čínsko-indickou hranici, kde byl zadržen a předán do rukou místních úřadů. „Mým úkolem bylo stavět silnice pro čínskou armádu,“ vypráví dnes už prošedivělý muž. „Odešel jsem z našeho tábora na procházku a ztratil jsem se. Byl jsem unavený a měl jsem hlad. Viděl jsem vůz Červeného kříže, tak jsem jeho posádku požádal o pomoc. Předali mne indické armádě,“ pokračuje.

Dalších sedm let strávil v různých věznicích, odkud jej v roce 1969 dostal rozsudek soudu. Indická policie ho poté odvezla do odlehlé vesnice ve střední Indii a neumožnila mu opustit zemi.

Wang Čchi odletěl z indického Dillí teprve včera a na cestě do Číny jej doprovází jeho syn. Indické pasy získala i celá jeho rodina, která se může rozhodnout, zda jej bude následovat. Manželka, která je indickou občankou, ale let odmítla. Zda se se svým mužem ještě někdy setká, není jasné, protože on neprozradil, jestli se chce do Indie ještě někdy vrátit. Indické občanství nikdy nezískal, od roku 2013 má pouze čínský pas.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744