Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínští vědci stvořili dvouhlavou krysu. Jejich objev je nejspíš úplně na nic

Čínští vědci stvořili dvouhlavou krysu. Jejich objev je nejspíš úplně na nic

Další fascinující objev si připsali tentokrát vědci z Číny. V laboratorních podmínkách se jim po náročném výzkumu povedla takřka neuvěřitelná operace, jejímž výsledkem bylo stvoření dvouhlavé krysy. Potíž je v tom, že nikdo pořádně neví, k čemu je to dobré.

Pokusy o vytvoření zvířecího jedince se dvěma hlavami zná věda už z let dávno minulých. Na počátku minulého století a později v padesátých letech se pokusili badatelé přivést na světlo světa dvojhlavého psa. O dvacet let později se středem jejich zájmu stal vznik dvouhlavé opice.

Číňané se na velké tvory vykašlali a šli na věc od píky. Ke svým pokusům si vybrali krysy. Velká zůstala v průběhu experimentu celá, menší kryse uřízli hlavu. Tu následně úspěšně přišili na tělo její urostlejší kolegyně. Výsledkem je dvouhlavá krysa s nepoškozeným mozkem, kterou se vědátoři pochlubili v odborném časopise CNS Neuroscience and Therapeutics.

Kdo tedy doufá v transplantaci hlavy, má velikou naději, že se dočká. Kromě zmiňovaného týmu z Číny, který si potrpí na krysy, totiž už dva roky připravuje Sergio Canavero historicky první „výměnu“ hlavy v případě člověka.

Čínský výzkum by mu mohl v ledasčem pomoci, ačkoliv to má drobný zádrhel. Předně jsou k vytvoření dvouhlavé krysy zapotřebí krysy tři. Otázkou tedy je, zda by nalezl tři dobrovolníky. V neposlední řadě je třeba vzít v potaz fakt, že si bude muset jeden z účastníků případného pokusu nechat uříznout hlavu, aby bylo možné ji přišít na tělo dalšího.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744