Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínští zubaři svěřili pacientku zcela do rukou robota. Úspěšně jí doplnil chrup o kousky z 3D tiskárny

Čínští zubaři svěřili pacientku zcela do rukou robota. Úspěšně jí doplnil chrup o kousky z 3D tiskárny

Představa, že lékaře nahradí specializovaní roboti, už nezní jako sci-fi. Začíná to být realita současných dní. V Číně robot úspěšně provedl první zubařský zákrok zcela bez zásahu člověka.

Ošetření čínské pacientky v provincii Šen-si trvalo hodinu. Zubaři byli na místě, aktivně se ale na operaci nepodíleli. Robot implantoval do úst ženy dva nové zuby vytištěné na 3D tiskárně, popsala čínská média.

Robota sestrojila Univerzita Beihang v Pekingu ve spolupráci se stomatologickou klinikou. Podle doktora Čao I-mina, který v nemocnici pracuje, je cílem při vývoji robota provádět zubní zákroky takovým způsobem, aby se vyvaroval chyb, kterých se dopouští lidé.

Během úspěšné operace se stroj řídil naprogramovanými pokyny, zároveň ale byl schopný přizpůsobit se pohybům ženy.

Robot by měl Číně pomoci i z jednoho naprosto praktického hlediska. Stejně jako Hongkong nebo Singapur se potýká s nedostatkem kvalifikovaných zubařů. Neodborná ošetření pak vedou u pacientů k dalším komplikacím. Podle aktuálních zpráv žije v Číně kolem 400 milionů pacientů, kteří potřebují nové zuby.

Roboti mohou postupovat precizněji než lidští lékaři, zároveň to ale vzbuzuje otázku, zda je jejich interakce s lidmi bezpečná. Americká studie zveřejněná v roce 2015 popsala případy 144 pacientů, kteří zemřeli z nějaké důvodu propojeného s využitím strojů. Jedná se ale pouze o zlomek celkového počtu operací provedených za pomoci robotů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1