Co dělat, aby váš stromeček nebyl out? Letí 'Skromné panství' s pudrovými barvami i temná mystika | info.cz

Články odjinud

Co dělat, aby váš stromeček nebyl out? Letí 'Skromné panství' s pudrovými barvami i temná mystika

Vánoční stromek může být letos laděn do jemných a pudrových barev, v jasných a "nevánočních" barvách i stylizován do temné mystiky. Trendy vždy určuje Evropská asociace floristů a výrobců dekorací, která vydává doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Stromky zdobené skleněnými ručně vyráběnými ozdobami inspirovanými aktuálními trendy tradičně představuje galerie v předzámčí zámku ve Vizovicích na Zlínsku. Letošní trendy byly velmi odvážné, řekla dnes ČTK autorka výstavy Iva Mynářová.

"Trend nazvaný 'Skromné panství' by měl být typický přírodními odstíny, motivy patinovaného dřeva. Inspirací je zahrada venku i uvnitř, jsou tam často zastoupené pudrové nebo jemné barvy v kombinaci se šedou," uvedla Mynářová.

Další z trendů evokující výjimečný podkrovní byt kombinuje industriální a vintage atmosféru. "Nadchnul by třeba mladé obyvatele loftu, je typický jasnými a nevánočními barvami, například kombinací cihel a kovu," uvedla autorka výstavy.

Trend nazvaný "Nadšencův ateliér" je moderní, odkazuje k čistým liniím. "Paleta je v teplých ženských barvách, nicméně opět ne moc vánočních, je tam kombinace béžové, šedé, růžové a například oranžové, častou inspirací jsou květy," uvedla Mynářová. Další trend je temný, mystický, souvisí s barokem.

Návštěvníci ve Vizovicích uvidí stromky inspirované letošními trendy, na nichž jsou skleněné ozdoby v pastelových barvách kombinované se šedou. Další stromky jsou zdobeny tradičně, nechybí ani stromy zkrášlené zajímavými vzory, například modrotiskem. "Prošli jsme náš archiv, některé ozdoby byly pouze ve fázi vzorků, použili jsme je, dotvořili.

K takovým patří i velmi pracný a náročný vzorek, který odkazuje k tradici cibulákového nádobí," řekla Mynářová, podle které vzorek vznikl před asi 20 lety. "Je velmi drahý, protože barva, do které se tyto baňky namáčí, je barva porcelánová. Poté je třeba ručně vyhotovit co nejpřesnější dekor," uvedla autorka výstavy.

Vizovická galerie představuje české skleněné ručně vyráběné ozdoby od roku 2007. Ozdoby pocházejí od výrobců ze severních Čech, většina vzorů vznikala přímo na zakázku galerie. Podle Mynářové se někteří lidé aktuálními trendy inspirují, většina však má ráda tradiční barvy a dekory. "Někdy se objeví různé výstřelky. Například jsme potlačili temné, skoro až černé barvy. Máme zkušenost, že toto jsou ozdoby, které by si málokdo chtěl dávat na stromek," řekla Mynářová.

Vánoce 2018: Jaké jsou aktuální trendy? Podívejte se v galerii>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud