Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co jste možná nevěděli o největším narcobaronovi historie: 13 zajímavostí o Pablu Escobarovi

Co jste možná nevěděli o největším narcobaronovi historie: 13 zajímavostí o Pablu Escobarovi

Kolumbijec Pablo Emilio Escobar Gaviria se stal asi nejznámějším kokainovým bossem v historii lidstva. Ve svých vrcholných dobách podplácel politiky i policii a kdo se mu postavil, toho nechal zabít. Nakonec ale sám skončil s kulkou v hlavě.

Pocházel z chudé a obyčejné rodiny

Drogový lord se narodil 1. prosince 1949 v kolumbijském městě Rionegro. Jeho otec byl skromný farmář, matka vyučovala děti na základní škole.

Kriminální začátky

Když byl ještě teenagerem, kradl Escobar náhrobky na hřbitovech, odíral jim nápisy a prodával je. Už tehdy říkal kamarádům, že se do 22 let stane milionářem. Poté začal krást auta, prodával pašované cigarety, padělané losy, a dokonce unášel lidi, než v roce 1970 vstoupil do světa drog. 

Kokain pašoval v pneumatikách letadel i ponorkách

Zpočátku své drogové kariéry pašoval Escobar kokain ve starých pneumatikách letadel. Pilot si tak mohl vydělat i 250 kilo kokainu během převozu zásilky. Záleželo, jak velké množství drog přepravoval. Jindy drogy pašoval sám Escobar. V jednu chvíli se odhadovalo, že takto propašoval do USA až 15 tun kokainu denně. Mimo letadla používal k pašování i dvě dálkově ovládané miniponorky.

Výdělečný byznys

Escobar vybudoval v průběhu 70. let obrovské drogové impérium. To se v 80. letech rozšířilo na mezinárodní úroveň. Escobar zásoboval kokainem Severní i Jižní Ameriku. V dobách největších úspěchů vydělával Escobar v přepočtu 24 milionů korun denně.

Stříbro nebo olovo

Escobarovým heslem bylo »plata o plomo« neboli »stříbro nebo olovo«. Politiky i policisty podplácel ve velkém. Platil štědře. Kdo jeho velkorysou nabídku nepřijal, schytal kulku.

Další zajímavosti čtěte na webu Blesk.cz. 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867