Články odjinud

Crowfunding jako nástroj k uhradě státního dluhu: Malajsie vybrala dva miliony dolarů za první den

Crowfunding jako nástroj k uhradě státního dluhu: Malajsie vybrala dva miliony dolarů za první den

Malajsie se rozhodla využít crowdfunding k získání peněz na úhradu státního dluhu. Během prvních 24 hodin od vyhlášení sbírky přišly od obyvatelstva, které je nadšené z prvních vládních změn od vyhlášení nezávislosti, v přepočtu téměř dva miliony dolarů (44 milionů Kč). Malajsie dluží 251 miliard dolarů, což představuje asi 80 procent produkce jejího hospodářství.

Akci odstartovala 27letá Malajsijka, jejíž kampaň pro „zemi, kterou miluje a je na ni hrdá“ přilákala velký zájem. Ministr financí Lim Guan Eng pak oznámil založení transparentního fondu pro příspěvky. Za první den tam lidé poslali sedm milionů ringgitů, v přepočtu 1,8 milionu USD.

Tento krok připomíná konec 90. let v Jižní Koreji, kdy lidé stáli ve frontách, aby darovali snubní prsteny a jiné cennosti na pomoc ekonomice postižené finanční krizí v Asii, napsal server BBC.

Nová malajsijská vláda v čele s premiérem Mahathirem Mohamadsem se zavázala dluhové zatížení země řešit. Vzhledem k tomu, že dosahuje 251 miliard USD, crowdfunding, tedy způsob získávání peněz přes malé částky od drobných dárců, jí asi moc nepomůže.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud