Čtvrťák se ucházel o práci Strážce planety. Z NASA přišla odpověď, která mu vyrazila dech

vkr

07. 08. 2017 • 22:39

Když americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil výběrové řízení na „Strážce naší planety“, spustil doslova lavinu odpovědí. O místo v tlačenici kandidátů se hodlá poprat i devítiletý Jack Davis, který má oproti svým konkurentům nezanedbatelné výhody. Navíc mu již odepsal samotný šéf divize NASA pro planetární vědy, který budoucí spolupráci rozhodně nevyloučil. 

Takový zájem NASA ještě nezažila. Když vypsala výběrové řízení na práci planetárního ochránce, ozvali se jí zájemci ze všech koutů USA. Nekteří možná zatoužili po kariéře superhrdiny, ovšem vesmírná agentura pozici popisuje poněkud prozaičtěji – zaměstnanec bude chránit vesmír před zamořením zemskými mikroorganismy a zároveň chránit Zemi před invazí vesmírných forem života. Nicméně to kandidátům v nadšení neubírá.

Do výběrového řízení se tak přihlásil i devítiletý čtvrťák Jack Davis, který mezi ostatními kandidáty skutečně vyčnívá. „Sice je mi devět, ale myslím, že bych se na tuto pozici skvěle hodil. Moje sestra totiž pořád říká, že vypadám jako mimozemšťan, navíc jsem již viděl takřka všechny vesmírné filmy,“ stojí v Davisově žádosti.

Davisův dopis natolik zaujal šéfa divize planetárních věd Jamese Greena, že mu kromě písemné odpovědi i zavolal a nevyloučil s mladým ochráncem naší planety budoucí spolupráci. „Milý Jacku, o mladé a nadané vědce a inženýry má naše agentura vždy velký zájem, takže doufám, že se budeš pilně učit a v budoucnu třeba řady NASA rozšíříš,“ odepsal chlapci Green.

Ačkoliv je Davisova kvalifikace velmi obsáhlá, nejspíš bude zhodnocena jako nedostatečná. Zaměstnanec NASA s ročním platem až čtyři miliony korun ročně by totiž měl mít vhodné vysokoškolské vzdělání, zkušenosti na kvalitativně podobné pozici, schopnost diplomatického obchodního jednání a historii s plánováním a prováděním vesmírných programů národního významu.

SDÍLET