Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čtvrti, kde to žije. Do evropského výběru se dostaly i pražské Holešovice

Čtvrti, kde to žije. Do evropského výběru se dostaly i pražské Holešovice

Zajídá se vám představa dovolené na turisticky profláklých místech a raději byste se podívali do míst, kam se chodí bavit místní? Pak vám rozhodně nesmí uniknout výběr nejžhavějších čtvrtí pro rok 2017, které dal dohromady cestovatelský web Travel Supermarket. Dveře by se dle něho letos neměly trhnout ani v pražských Holešovicích.

Cenovou dostupnost a množství památek byste mezi kritérii hledali marně, třiadvacet evropských čtvrtí se do výběru dostalo kvůli úplně jiným přednostem.

Cestovatelští blogeři ve spolupráci s webem o cestování Travel Supermarket posuzovali atraktivitu místa s ohledem na její význam v udávání trendů. V takové čtvrti se to jenom hemží různými neotřelými podniky počínaje nezávislými uměleckými galeriemi přes coffee shopy a vintage obchůdky po místa na sdílené prostory k práci. Naopak jen stěží tu narazíte na provozovny velkých řetězců, jako je Starbucks.

První místo v žebříčku nekonvenčních cestovatelských míst obsadila berlínská čtvrť Kreuzberg, která je doslova prodchnuta rebelstvím. Domov tu našla spousta bohémů, punkerů a nadšenců okrajových kulturních směrů. Kreativní prostředí vytváří plodné podhoubí pro hudební průmysl, Kreuzberg zmiňuje ve své tvorbě řada hudebních skupin.

Rebelskou čtvrť má i hlavní město Lotyšska Riga. Miera Iela dokonce vyhlásila na zbytku metropole nezávislost a označila se za republiku. Má vlastní představitele, kteří každý rok pořádají festival a mohou si pro něj zažádat o dotace. První trojku hipsterských míst uzavírá Ancoats v anglickém Manchesteru. V 18. století byla čtvrť baštou britského průmyslu, dnes poutá pozornost nespočtem nezávislých podniků.

Pražské Holešovice se sice do top 10 nedostaly, sdílené patnácté místo je ale v nabité konkurenci skvělým výsledkem. Cestovatelé si na této čtvrti cení zejména hojného výskytu moderní barů a restaurací, jež lákají na moderní evropskou kuchyni.   

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744