Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další hrozivé video z českých silnic. Dívky se za jízdy natáčely vykloněné z okýnek

Další hrozivé video z českých silnic. Dívky se za jízdy natáčely vykloněné z okýnek

Koledují si, ani o tom patrně neví! Před několika dny se objevilo na Instagramu video, kde dvojice dívek z Havířova zbytečně riskovala. Natáčely, jak projíždějí městem s půlkou těla venku z okýnek auta. Podobné záběry nedávno skončily tragickou nehodou u Obrnic.

 

Na Instagramu dvacetileté dívky se před přibližně dvěma týdny objevilo video, ve kterém se svojí kamarádkou doslova visí z okének vozu a „užívají“ si adrenalinovou jízdu Frýdkem-Místkem.

V jednu chvíli dokonce u křižovatky míjejí vůz městské policie. „Hlídka, která vyjížděla z vedlejší cesty, je možná mohla vidět, stálo před nimi sice nějaké auto, je tu velký provoz, takže pokud se rozhlíželi, kdy můžou vyjet, mohli toto přehlédnout. Navíc nevíme z toho záznamu, jak rychle to vozidlo jelo, jestli bylo možno si jich všimnout,“ řekl FTV Prima Ivo Kališ, zástupce ředitele městské policie Frýdek-Místek.

„Dívky se určitě dopustily přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, protože porušily povinnosti spolujezdce, navíc ohrožovaly svůj život nebo zdraví,“ dodal Kališ.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1