Další krok k misi na Mars. Astronauti si zvládli vypěstovat vlastní obilí | info.cz

Články odjinud

Další krok k misi na Mars. Astronauti si zvládli vypěstovat vlastní obilí

Mezinárodní vesmírná stanice zezelenala. Vědcům z americké NASA se totiž na oběžné dráze podařilo vypěstovat obilí. Kromě speciální trpasličí verze vyrostlo ve vesmíru také několik rostlin huseníčka rolního, což je květina, která je vědci často využívaná jako modelový organismus. Plodiny vyrostly ve speciálním mikrovlnném zařízení Advanced plant habitat, které NASA na oběžnou dráhu vyvezla v minulém roce. 

Správný růst semínek kontrolovalo 180 senzorů, které dohlížely na správnou teplotu, vlhkost a osvětlení. Cílem projektu bylo zjistit, jak se rostliny ve vesmírných podmínkách chovají. Stav zkušební zahrádky neustále monitorovali technici v Kennedyho vesmírném centru na Floridě. Díky sesbíraným poznatkům budou vědci schopni sestrojit vesmírné pěstírny, jimiž budou osazeny lety do hlubokého vesmíru.  

Nejedná se o první případ, kdy se na Mezinárodní vesmírné stanici podařilo vypěstovat rostliny. Už roce 2015 si astronauti vypěstovali čerstvý salát. Podle vyjádření NASA je ovšem zařízení Advanced plant habitat prvním, které umožní hlubší studium zemědělských cyklů ve vesmírných podmínkách. To znamená, že v budoucnu by si astronauti, například během letu na Mars, byli schopni plodiny pěstovat opakovaně.  

Kolonie schopná produkovat plodiny od semínka je přitom zásadní pro chystané vesmírné mise. Poprvé od ukončení programu Apollo se totiž v NASA vážně mluví o obnovení letů za nízkou oběžnou dráhu. Kromě návratu lidské stopy na Měsíc se stále intenzivněji hovoří také o misi, jejímž cílem bude dobytí Marsu.

Vesmírná zelenina má navíc potenciál dramaticky snížit náklady na pobyt astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici. Zatímco speciální dehydratované jídlo, které posádka používá nyní, stojí v řádech tisíců dolarů, jsou potraviny vypěstované přímo ve vesmíru mnohem levnější.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud