Další krok k misi na Mars. Astronauti si zvládli vypěstovat vlastní obilí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další krok k misi na Mars. Astronauti si zvládli vypěstovat vlastní obilí

Další krok k misi na Mars. Astronauti si zvládli vypěstovat vlastní obilí

Mezinárodní vesmírná stanice zezelenala. Vědcům z americké NASA se totiž na oběžné dráze podařilo vypěstovat obilí. Kromě speciální trpasličí verze vyrostlo ve vesmíru také několik rostlin huseníčka rolního, což je květina, která je vědci často využívaná jako modelový organismus. Plodiny vyrostly ve speciálním mikrovlnném zařízení Advanced plant habitat, které NASA na oběžnou dráhu vyvezla v minulém roce. 

Správný růst semínek kontrolovalo 180 senzorů, které dohlížely na správnou teplotu, vlhkost a osvětlení. Cílem projektu bylo zjistit, jak se rostliny ve vesmírných podmínkách chovají. Stav zkušební zahrádky neustále monitorovali technici v Kennedyho vesmírném centru na Floridě. Díky sesbíraným poznatkům budou vědci schopni sestrojit vesmírné pěstírny, jimiž budou osazeny lety do hlubokého vesmíru.  

Nejedná se o první případ, kdy se na Mezinárodní vesmírné stanici podařilo vypěstovat rostliny. Už roce 2015 si astronauti vypěstovali čerstvý salát. Podle vyjádření NASA je ovšem zařízení Advanced plant habitat prvním, které umožní hlubší studium zemědělských cyklů ve vesmírných podmínkách. To znamená, že v budoucnu by si astronauti, například během letu na Mars, byli schopni plodiny pěstovat opakovaně.  

Kolonie schopná produkovat plodiny od semínka je přitom zásadní pro chystané vesmírné mise. Poprvé od ukončení programu Apollo se totiž v NASA vážně mluví o obnovení letů za nízkou oběžnou dráhu. Kromě návratu lidské stopy na Měsíc se stále intenzivněji hovoří také o misi, jejímž cílem bude dobytí Marsu.

Vesmírná zelenina má navíc potenciál dramaticky snížit náklady na pobyt astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici. Zatímco speciální dehydratované jídlo, které posádka používá nyní, stojí v řádech tisíců dolarů, jsou potraviny vypěstované přímo ve vesmíru mnohem levnější.  

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.