Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další odtajněné dokumenty o smrti Kennedyho: FBI sbírala kompro na Martina Luthera Kinga

Další odtajněné dokumenty o smrti Kennedyho: FBI sbírala kompro na Martina Luthera Kinga

Odtajnění dokumentů o smrti prezidenta Kennedyho vynáší na světlo i další utajované skutečnosti. Mezi uvolněnými spisy se už našly například plány na zabití kubánského vůdce Fidela Castra. Teď Trumpova administrativa uvolnila další část dokumentů, ze kterých vyplývá, že FBI se snažila najít kompromitující informace na občanského aktivistu Martina Luthera Kinga Jr.

Spis, který má 20 stránek, obsahuje podle televize CNN pokusy, jak spojit autora známého projevu Mám sen (I have a dream) a lidskoprávního aktivistu s komunistickým vlivem a nesrovnalosti ve financování organizace, kterou vedl. Zároveň se v něm objevují náznaky o jeho mimomanželských aférách a jiné intimní informace, které by jej v 60. letech mohly v očích veřejnosti dost poškodit.

FBI uvádí, že lidskoprávní organizace Southern Christian Leadership Conference, kterou King vedl, byla jen prostředkem pro rozsáhlé daňové úniky. Tajné služby se také domnívaly, že mnoho Kingových spolupracovníků má vazby na komunisty, což bylo v době takzvané studené války velice podezřelé.

Z nyní uvolněných záznamů není jasné, zda jsou informace potvrzené, nebo jde o pouze domněnky těch, kteří spis sestavovali. Existence dokumentu ale pravděpodobně dokazuje, že FBI se snažila na Kinga najít jakékoli kompromitující materiály.

„Když se podíváme pozorně, vidíme, že se někdo vážně snažil poškodit Kingovu reputaci,“ myslí si ředitel výzkumného a vzdělávacího institutu Martina Luthera Kinga a profesor historie Clayborne Carson.

Je zvláštní, že se spis nacházel ve složce s informacemi o vyšetřování vraždy prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. V dokumentu o Kingovi se totiž neobjevuje žádná souvislost s vraždou, ani osobou prezidenta. Není také jasné, z jakého důvodu byly informace doteď tajné. Dokument z 60. let posuzoval Národní archiv USA znovu v roce 1994. Tehdy znovu zamítnul jeho uveřejnění.

Sledování a prošetřování Kinga nařídil tehdejší ředitel FBI J. Edgar Hoover. V té době tajné služby zahájily rozsáhlejší program kontrarozvědky a snažily se na svém území hledat osoby, které jsou napojené na cizí státy. Tyto rozsáhlé špionské postupy časem sklidily velkou vlnu kritiky a vedly k řadě reforem.

V roce 1964 údajně do Kingova domu někdo zaslal balíček s nahrávkami a dopisem, který nabádal Kinga k tomu, aby spáchal sebevraždu. „Už můžeš udělat jen jedno. Víš, co to je. Máš 34 dnů,“ stálo v dopise, který otevřela Kingova manželka. Senátní vyšetřovací komise později potvrdila, že anonymní balíček zaslala FBI.

Martin Luther King zemřel předčasně, nicméně ne vlastní rukou. 4. dubna 1968 ho někdo zastřelil na balkóně hotelu v Memphisu, kam přijel podpořit stávkující zaměstnance. Dva měsíce po vraždě byl zadržen James Earl Ray, kterého úřady odsoudily na 99 let vězení. Zemřel za mřížemi v roce 1998 na hepatitidu C.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1