Další studie, která vám prý nesmí uniknout: Hodiny za volantem mají dopad na vaše IQ, tvrdí vědci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další studie, která vám prý nesmí uniknout: Hodiny za volantem mají dopad na vaše IQ, tvrdí vědci

Další studie, která vám prý nesmí uniknout: Hodiny za volantem mají dopad na vaše IQ, tvrdí vědci

Pravidelné řízení po dobu dvou a více hodin každý den má podle vědců dopad na naši inteligenci. Nová studie provedená na britských řidičích ukázala, že u šoférů ve středním věku, kteří za volantem tráví více času, rychleji padá IQ. Otázkou je, zda to někoho od řízení odradí.

„Víme, že pravidelné řízení dvě až tři hodiny denně není dobré pro naše srdce,“ říká Kishan Bakrania z Leicesterské univerzity. „Tenhle průzkum ale naznačuje, že je to špatné i pro váš mozek. Možná je to proto, že je v té době méně aktivní,“ dodává vědec.

Vědci sledovali přes půl milionu Britů mezi 37 a 73 lety. Po dobu pěti let je nechali dělat testy inteligence a paměti. Odhadem 93 tisíc sledovaných šoférů, kteří za volantem trávili vyšší dobu, na tom už na začátku zkoumání bylo hůř a schopnosti jejich mozku se v průběhu studie zhoršovaly rychleji než u lidí, kteří řídí jen málo, nebo vůbec. Situaci vědci přirovnali k té, která prý nastává u lidí, kteří pravidelně po delší dobu sledují televizi.

„Úpadek je v období pěti let měřitelný, u starších lidí se může projevit poměrně rychle. Je to spojené s faktory jako jsou kouření a stravovací návyky,“ vysvětluje vědec.

Pokud teď propadáte obavám, nezoufejte. Studie ukázala, že přesně opačný efekt může mít třeba vysedávání u počítače, při kterém je podle vědců mozek aktivnější než při řízení a sledování televize. I když není od věci brát jejich doporučení s rezervou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.