Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další Trumpův trapas. Před státníky opěvoval zdravotní systém neexistující země

Další Trumpův trapas. Před státníky opěvoval zdravotní systém neexistující země

Americký prezident Donald Trump stihl v uplynulých dnech pohrozit KLDR, Íránu, Venezuele i teroristům po celém světě. Vše ale rychle přebil svým projevem ke státníkům afrických zemí. Opakovaně před nimi vyzdvihoval zdravotní systém afrického státu Nambie. Problém je v tom, že žádný takový stát neexistuje. 

„Zatímco Guinea i Nigérie se potýkaly s příšernou epidemií eboly, nambijský zdravotní systém si s tímto problémem sám dokázal poradit,“ uvedl během pracovního jednání s africkými protějšky Trump. Setkal se ale jen s nechápavými pohledy státníků – žádná Nambie totiž na světě není.

Americký prezident svým projevem ihned rozvířil debatu na internetu – tisíce lidí tipovaly, kterou zemi měl Trump původně na mysli. Mezi tři největší favority patří Namibie, Zambie a Gambie. Bílý dům později upřesnil, že se mělo jednat skutečně o Namibii, zemi, která se před dvěma lety vyhnula epidemii eboly, jež zasáhla mnohé její sousedy.

Trumpův přeřek se zařadil do poměrně dlouhé série prezidentových přešlapů. Legendární je rovněž například prezidentův tweet „I přes neustálý negativní tlak covfefe.“ Svět si následně několik týdnů lámal hlavu, co může slovo covfefe znamenat. Jak na twitteru poznamenal jeden z uživatelů, možná je to komodita, v jejíž produkci je Nambie světovou jedničkou.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1