Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dejte nám svůj obličej, my vám dáme poukázku na 25 eur, vybízí Němce policie

Dejte nám svůj obličej, my vám dáme poukázku na 25 eur, vybízí Němce policie

Německá policie urputně shání dobrovolníky na testování nového systému na rozpoznávání obličejů. Že by ale při svém náboru byla příliš velkorysá se rozhodně říci nedá. Za fotografii svého obličeje sice dobrovolník dostane kupón na 25 eur, celá věc má však několik „ale". 

Dobrovolníci totiž ke svému obličeji budou muset policii přibalit i další osobní informace. Navíc budou muset až několikrát denně navštěvovat určené místo, konkrétně berlínskou vlakovou stanici Südkreuz, kde je zařízení na rozpoznávání obličejů nainstalováno. A v neposlední řadě budou muset nosit GPS lokátor, který bude ověřovat místo jejich pobytu. Pokud je tak rozpoznávající zařízení na vlakové stanici pozná i přesto, že GPS lokátor bude hlásit jejich polohu úplně někde jinde, policisté budou vědět, že je něco špatně. Za své trable dostanou dobrovolníci jen poukaz na 25 eur (asi 650 korun) do internetového obchodu Amazon.

„V budoucnosti bude software na rozpoznávání obličejů rozpoznávat a detekovat osoby, od kterých může vzejít nějaké nebezpečí. Policejní operátoři pak mohou přijmout odpovídající opatření,“ uvádí internetové stránky německé policie, které až nápadně připomínají román 1984 od George Orwella. 

Německá policie hledá celkem 275 dobrovolníků, testování má začít 1. srpna.