Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deprese nemá tvář. Partnerka frontmana Linkin Park zveřejnila video pořízené pár hodin před jeho sebevraždou

Deprese nemá tvář. Partnerka frontmana Linkin Park zveřejnila video pořízené pár hodin před jeho sebevraždou

Náhlá smrt Chestera Benningtona, frontmana známých Linkin Park, otřásla v červenci hudebním světem. Oblíbený zpěvák se v soukromí vyrovnával se zneužíváním v dětství a bojoval s depresemi. Že se blíží konec, ale netušilo ani jeho nejbližší okolí. Dokládá to soukromé video zveřejněné Benningtonovou partnerkou Talindou.

„Tenhle tweet je ten nejniternější, jaký jsem kdy psala,“ uvádí Talinda svůj vzkaz světu. Pak zveřejňuje soukromé záběry Chestera Benningtona, za kterého byla 12 let provdaná.

Chester se na snímcích směje a vtipkuje se svými nejbližšími. Společně pojídají bonbony s „překvapivými“ příchutěmi, po tíživých úvahách a myšlenkách na sebevraždu ani stopa.

40sekundový klip přitom Talinda natočila jen těsně před tragédií. „Takhle navenek vypadala deprese 36 hodin před jeho sebevraždou. Moc nás miloval a my velmi milovali jeho,“ popisuje Talinda. „Deprese nemá tvář nebo rozpoložení,“ uzavírá Chesterova partnerka, která se od jeho tragické smrti věnuje šíření osvěty.

Chester Bennington se oběsil 20. července ve svých 41 letech v soukromé rezidenci u Los Angeles. Zanechal po sobě 6 dětí a desítky milionů prodaných alb. Ještě měsíc před svou smrtí vystupoval v Praze.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1