Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deprese není jen blbá nálada. 5 slavných, které psychické problémy připravily o život

Deprese není jen blbá nálada. 5 slavných, které psychické problémy připravily o život

Každý z nás občas trpí „blbou náladou“. U někoho tento stav ale dlouhodobě přetrvává, nebo se ve vlnách vrací. Pokud někdy kvůli svému duševnímu rozpoložení nemůžete ani jíst, nebo několik dnů vstát z postele, měli byste zpozornit. Možná trpíte skutečnou depresí. Toto psychické onemocnění sužovalo i množství známých osobností, které na něj v některých případech dokonce doplatily.

Marylin Monroe

Femme Fatale a sexsymbol 50. let na první pohled neměla k depresím důvod. Zákeřné onemocnění se totiž nevyhýbá ani těm, kteří mají všechny předpoklady po to být šťastní a spokojení.

Marylin byla dcerou svobodné matky. Ta nejspíš sama trpěla nějakou psychickou chorobou a nezvládala se o dítě starat. Proto Marilyn, ještě pod svým původním jménem Norma, putovala střídavě k pěstounům, domů a do sirotčince. V 16 letech se raději provdala, aby se mohla postavit na vlastní nohy. Její manžel Jim ale narukoval do armády a vzdálenost a Normina touha po slávě zřejmě způsobily, že se pár po druhé světové válce rozvedl.

Poté Marylinina hvězda začala stoupat. Stala se ikonou a podruhé se vdala, tentokrát za baseballového hráče Joea DiMaggia. Jejich manželství ale nevydrželo ani rok. Joe chtěl mít ženu doma a její dráždivé filmové scény, včetně slavných záběrů Marylin v bílých šatech nad větrákem, ho dováděly k nepříčetnosti. Filmová diva byla v té době už závislá na barbiturátech a musela brát i množství léků na spaní, protože trpěla chronickou nespavostí. Navíc se jí stále nedařilo donosit dítě, prodělala několik potratů.

Marylin MonroeMarylin Monroeautor: Foto: ara

Jejím třetím mužem byl dramatik Arthur Miller. I s tím se opakovaně pokoušela o dítě, vyústilo to ale jen v další řadu potratů. Marylin trpěla depresemi, přibrala a štáb filmu Někdo to rád horké musel prý hodiny čekat, než byla schopná vyjít ze šatny na plac.

Její psychiku zřejmě narušil i komplikovaný vztah s prezidentem J. F. Kennedym. Marylin údajně byla jeho milenkou a podle některých se stýkala i s jeho bratrem Robertem. Chtěla ale zřejmě víc, než si Kennedyovi představovali, nebavilo ji svou lásku skrývat a ještě více jí to psychicky deptalo.

Marylin zemřela náhle 4. srpna 1962. Podle některých prý několikrát hrozila sebevraždou. Příčinou smrti bylo předávkování a zřejmě i špatná kombinace léků. Podle některých konspirací herečku z cesty odstranili Kennedyové, toto podezření se ale nikdy nepotvrdilo. Pohřeb obstaral hereččin druhý manžel Joe, který prý noc před pohřbem strávil v slzách v kapli u rakve své jediné ženy.

Ernest Hemingway

Také autor bestselleru Stařec a moře měl psychické problémy, které zřejmě podědil. Od dětství vzhlížel ke svému otci, který ho naučil milovat přírodu a lov. Během první světové války odjel americký rodák jako dobrovolník Červeného kříže do Itálie. Byl raněn a utrpení a násilí, které zažil, ho poznamenalo. Patřil do kruhu autorů takzvané Ztracené generace.

V roce 1928 spáchal jeho otec, který byl nevyléčitelně nemocný, sebevraždu. Hemingwaye to prý naprosto zdrtilo. Ačkoli sbíral literární ceny za svou novelu Stařec a moře, nebyl šťastný. Depresemi prý trpěla i jeho první žena Elizabeth Richardsonová.

Ernest HemingwayErnest Hemingwayautor: Mary Hemingway, Ernest Hemingway Photograph Collection

Od konce 30. let jezdil literát pravidelně na Kubu, kde měl i vlastní dům. Stýkal se s proruskými agenty a údajně byl sám ruským špionem. Sledovala ho FBI, což ho deptalo. Navíc to přeháněl s alkoholem. Možná měl dojem, že ho dohání rodinné prokletí. Kromě jeho otce se sám později zabil i jeho bratr Leicester a sestra Uršula.

Ernest Hemingway zemřel jako 61letý 2. července 1961. Nejdříve se mělo za to, že zemřel omylem při čištění zbraně. Jeho poslední žena Mary Welshová ale až pět let po jeho úmrtí potvrdila, že se do hlavy střelil sám.

Kurt Cobain

Jeden z prvních a nejznámějších představitelů hudebního stylu grunge také neunesl sílu svých psychických problémů. Narodil se do poměrně idylického manželství. Odmala měl ale problémy s pozorností, trpěl hyperaktivitou a musel na ni dokonce užívat léky na zklidnění. Když bylo Kurtovi devět, jeho rodiče se rozvedli. Budoucí hvězda Nirvany začala otce nenávidět a poznamenalo ji neustálé stěhování mezi rodiči. Uzavřel se do sebe, začal kouřit marihuanu a dělat problémy. 

V roce 1987 založil Kurt Cobain kapelu Nirvana. Ačkoli její první album příliš úspěchu nesklidilo, s druhým přelomovým Nevermind už skupina zdolávala horní příčky hitparád.

Kurt CobainKurt Cobainautor: Foto: ara

V roce 1992 se oženil se zpěvačkou Courtney Love. Společně pili, fetovali a vychovávali dceru Frances. V roce 1993 vydala kapela třetí a poslední album In Utero, které ale i přes svou relativní úspěšnost nevyvolalo takový zájem jako předchozí deska.

Kurt trpěl nejen drogovou závislostí, ale také depresemi a nediagnostikovanou nemocí žaludku, kvůli které ho sužovalo nechutenství, hubnul a ztrácel prý chuť žít. 8. dubna 1994 ho doma mrtvého našel elektrikář. Prostřelil si hlavu brokovnicí a v krvi měl smrtelnou dávku heroinu. V dopise na rozloučenou vyznává lásku své ženě a dceři a připojuje mrazivé vyznání: „lepší je shořet, než vyhasnout“.

Robin Williams

Autor řady komediálních rolí skrýval svou psychickou nemoc za usměvavou tváří. „Táta v sukni“ získal za svou kariéru Oscara, čtyři ceny Grammy a stejný počet Zlatých glóbů.

Robin vyrůstal v silně křesťanské rodině. První film natočil až skoro ve 30 letech. Už v počátcích své kariéry v 80. letech prý začal mít problémy s alkoholem a drogami. Přestože byl na léčení, svých závislostí se nikdy plně nezbavil. Přes nesporný komediální talent, který předvedl například ve filmech Táta v sukni nebo Flubber, podle svých blízkých trpěl i silnými depresemi.

Známý komik se potýkal s drogami, alkoholem i depresemi téměř 40 letZnámý komik se potýkal s drogami, alkoholem i depresemi téměř 40 letautor: ABL

11. srpna 2014 našla Williamsova manželka svého muže mrtvého. Oběsil se na pásku od kalhot. Podle pitvy neměl v krvi ale žádné drogy, nebo alkohol. Lékaři ale zjistili, že trpěl začínající demencí a i jeho žena potvrdila, že se v poslední době začal chovat paranoidně.

Petr Muk

Autor hitu Tančíš sama a držitel 3 Českých slavíků trpěl bipolární poruchou. Ta se projevuje skokovými změnami nálad. Manickou fázi, která se projevuje zvýšeným sebevědomím a lehkostí, střídají hluboké deprese, útlum a pocity smutku.

Petr Muk od svých 15 let zpíval s různými kapelami. Průlom v jeho kariéře přišel až v roce 1985 se založením skupiny Oceán. Později působil i ve skupině Shalom a od roku 1996 vystupoval sólově.

S dcerou Noemi trávil zpěvák veškerý volný čas.S dcerou Noemi trávil zpěvák veškerý volný čas.autor: Aha! - Kundrát, Přibyl, Hykl, Pátek, ara

Byl prý plachý a před každým vystoupením měl trému. Propadl alkoholu i drogám, které zhoršovaly jeho duševní stav. Několikrát skončil na psychiatrii. Z letargie ho nedokázala vytrhnout ani manželka nebo dcera a musel brát antidepresiva. Muk médiím ještě za života popisoval, že v depresi nedokázal mnohdy vstát z postele několik dnů, nejedl a nekomunikoval. Přátelé potvrzovali, že někdy mluvil o sebevraždě.

24. května 2010 ho doma našli mrtvého. Pitva ukázala, že 45letý zpěvák se zřejmě udusil zvratky. V žaludku měl údajně velké množství alkoholu a léky na bipolární poruchu. Vražedná kombinace.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744