Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děsivé popáleniny a jizvy. Oblíbený mixér vás může zohavit do konce života

Děsivé popáleniny a jizvy. Oblíbený mixér vás může zohavit do konce života

Populární mixéry NutriBullet, které se prodávají i v Česku, se v posledních dnech ve světě setkaly s ostrou kritikou ze strany některých uživatelů, kteří při manipulaci s přístroji utrpěli těžké popáleniny obličeje. Čím byly exploze výrobku a následná poranění lidí způsobeny?

V poslední době se vyskytly případy některých uživatelů populárního kuchyňského přístroje NutriBullet, kteří si stěžují, že při práci nádobka mixéru vybuchla. Následně prý utrpěli těžké popáleniny obličeje způsobené mixovaným materiálem, který byl horký. O případech informovala média v Austrálii, Spojených státech nebo ve Velké Británii.

„Přístroj nebýval horký, ale při manipulaci se nejspíš samovolně zahřál a vybuchl. Byla to strašná bolest,“ cituje Tyshu Stapletonovou deník Independent s odvoláním na list The Sun. „Ta bolest byla hrozná. Cítila jsem, jak má pleť hoří. Myslela jsem, že jsem slepá. Viděla jsem kůži svého očního víčka, jak visí dolů. Má pokožka se tavila. Bylo to nesnesitelné,“ vzpomíná obyvatelka jižního Londýna.

Otázkou je, zda je na vině přístroj samotný nebo jeho nesprávné užívání, případně používání levných napodobenin. V návodu k NutriBulletu stojí, že se v přístroji nesmí mixovat horký materiál. Teplý vzduch pak totiž nemá jak z neprodyšné nádoby unikat a může dojít k explozi. Instrukce rovněž uživatele zrazují od toho, aby výrobek přeplňovali.

Na straně druhé není případ Tyshy Stapletonové ojedinělý, s podobnými potížemi se setkali lidé z celého světa a tvrdí, že náčiní užívali správně. To je i případ filmového producenta Richarda Moorea, který na rizika upozorňuje poté, co byl rovněž poraněn. „Mám starost, že se to může přihodit dalším lidem,“ tvrdí Moore.

Mixér se stal tématem australské televizní talkshow Today Tonight Adelaide, kde vystoupila i právnička Američana Petera Damiana, který si způsobil popáleniny při přípravě medovo-mangové omáčky. „Explodovalo to jako ruční granát,“ cituje australský web 7news advokátku Lori Andrusovou.

„Naštěstí nedošlo k trvalému poškození zraku, ale velice horká a lepkavá omáčka se dostala do jeho očí a na celý obličej, takže musel absolvovat několikaměsíční sérii léčby, aby se podařilo následky korigovat,“ uvedla právnička podle News.com.au v televizní show. „Návod k výrobku obsahuje recepty na brokolicovou polévku nebo nápoje s kávou – k ničemu z toho ale není výrobek způsobilý,“ prohlásila dále Andrusová.

Zpravodajský portál INFO.CZ se pokoušel neúspěšně kontaktovat distributora mixérů pro Českou republiku, ačkoliv v tuzemsku dosud není žádný případ poranění v souvislosti s NutriBulletem známý. Kontaktovali jsme tedy rovněž Českou obchodní inspekci. „Jak jsem zjišťoval, tento kuchyňský přístroj Česká obchodní inspekce (ČOI) nekontrolovala a ani nebyl podnět. Máte-li podezření na porušení právních předpisů, lze podnět podat a ten může být následně využit při kontrole,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Elektrotechnický zkušební ústav (EZÚ) rovněž tento výrobek nekontroloval a podle jeho náměstka Jarmila Mikulíka ani nemá záznam v evropském systému rychlé výstrahy Rapex, kam jsou zadávány nebezpečné výrobky.

„Obecně bych uvedl, že výrobce má při uvedení takového výrobku na trh povinnost posoudit shodu s požadavky evropských direktiv, což se dělá prostřednictvím harmonizovaných norem. V normách na mixéry požadavky na mechanickou pevnost jsou, čili pokud má výrobce výrobek vyzkoušen, neměl by tento být nebezpečný. Může samozřejmě nastat situace poruchy, vadného kusu výrobku, ale nemělo by se jednat o desénovou vadu celé typové řady. Jestli výrobce posouzenou shodu má, to už je pak předmětem kontroly orgánů dozoru nad trhem a předpokládám, že pokud se ty nějaké takovéto informace dozvědí, budou konat,“ doplnil náměstek EZÚ pro zkušebnictví Jarmil Mikulík.

Vyjádření mluvčího společnosti přinesl australský web News.com.au, ten tvrdí, že potíže vznikly nesprávným užíváním. „Bezpečnost našich zákazníků bereme velmi vážně a všem doporučujeme, aby si nejprve přečetli návod a řídili se instrukcemi v něm uvedenými. Jsou tam jasná varování před nesprávným a nevhodným používáním, která se opakují v celém návodu,“ řekl mluvčí.

Advokátka popáleného Američana se ale s takovým vysvětlením odmítá smířit a osočila výrobce, že instrukce doplňuje do manuálů dodatečně. „V návodu pana Damiana rozhodně nebyla žádná varování týkající se mixování horkých tekutin. Naší obavou, kterou sdílí pan Damiano, je, že v domácnostech a regálech po celém světě zůstávají miliony těchto přístrojů, která neobsahují dané upozornění,“ tvrdí Lori Andrusová.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744