Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děti košického Luníku IX, největšího romského ghetta Evropy

Děti košického Luníku IX, největšího romského ghetta Evropy

Při pohledu na snímky Michaela Biacha si pravděpodobně všichni Češi rychle vzpomenou na nechvalně proslulý Chanov. Na panelákové sídliště, které vypadalo podobně hrozivě a dlouhou dobu plnilo přední stránky novin. Jenže zatímco situace na severu Čech se od té doby výrazně změnila, zlepšení v případě Luníku IX v nejbližší době očekávat nejde.

Před 36 lety se přitom jednalo o chloubu celých Košic. Na patrech zbrusu nových domů byly vždy jen dva byty, většinou čtyřpokojové. Výhled byl nádherný a blízký les lákal k procházkám. Však také původní obyvatelstvo složením odpovídalo dané exkluzivitě. Na „devítce“ bydleli výhradně vojáci a policisté z povolání. A několik bytů, spíše ale jako takový experiment, dostali i Romové.

K hrstce rodin pak v 80. letech přibyly další, když úřady zlikvidovaly nelegální tábor u zimního stadionu. Lidé, kteří žili celý život v chatrčích a maringotkách, ale zbrusu nové byty neocenili. S Romy nikdo dále nepracoval, nevysvětlil jim, jak žít v novém světě, a tak zcela nové kuchyňské skříňky skončily na ohništi a sídliště se začalo rychle měnit. Vše dokonala druhá přistěhovalecká vlna na začátku 90. let, kdy město na Luník IX odstěhovalo Romy z centra Košic. Vojáci a policisté už tu v té době nezbyli skoro žádní.

V současnosti je sídliště plné Romů a jen těžko se odhaduje, kolik jich tu vlastně žije. Dle košického magistrátu maximálně 4 tisíce, ale Michael Biach to odhaduje na 6 až 8 tisíc. Jisté je, že v létě je jich tu daleko více než v zimě. Ta bývá na Luníku krutá, protože z domů zbyly na mnoha místech jen kostry, a tak se teplo v bytech špatně udržuje. Topí se podomácku vyrobenými kamny, která zcela logicky netěsní moc dobře. Popel je proto všudypřítomný. Stejně jako odpadky. Ty místní vyhazují z oken přímo do příkopu před domy. Kanalizace zde nefunguje a místní situace už začíná mít vliv i na kvalitu podzemní vody. Tu pitnou musejí obyvatelům každý den přivážet.

„Děti z Luníku IX jsou první, kdo těmi děsivými podmínkami trpí, a zároveň jsou poslední, koho bychom z nich měli vinit. Luník IX je přeplněný, více a více bytů je neobyvatelných. Zimy jsou dlouhé a studené. Otevřený oheň v bytech, nemoci z hlodavců, špatná výživa a hygiena patří ke smrtelným hrozbám pro děti Luníku IX,“ vysvětluje na svých webových stránkách Michael Biach. Důraz na mládež a její život kladl i při vzniku následující fotogalerie.

Podívejte se na další fotoreportáže na webu Reflex.cz

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744