Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děti, které mají v pokoji vlastní televizi, mají sklony k obezitě, ukázal průzkum

Děti, které mají v pokoji vlastní televizi, mají sklony k obezitě, ukázal průzkum

Děti mají málo pohybu a stravují se nezdravě, varují posledních několik let odborníci a upozorňují na to, že dospělí i děti mají v dnešní uspěchané době stále větší sklon k obezitě. Podle nejnovější studie britských vědců je navíc pravděpodobnost obezity větší u těch potomků, kterým rodiče v raném dětství pořídili do pokojíčku vlastní televizi. 

„Je ironie, že zatímco se obrazovky ztenčují, naše děti tloustnou,“ podotýkají podle deníku The Guardian autoři studie z University College London, která rodiče nabádá, aby si pořízení televize do dětského pokojíčku rozmysleli. Pokud to totiž podle výzkumu udělají, zvyšuje se u jejich dítěte pravděpodobnost, že bude mít sklony k obezitě.

Je jasné, že dlouhodobé vysedávání u televize na štíhlosti nepřidá. Televize v dětském pokojíčku ale problém ještě víc prohlubuje. Děti tak mohou podle studie nepozorovaně jíst, co se jim zlíbí, méně spí a při sledování „dospělých“ programů jsou vystavovány reklamám na nezdravé jídlo.

Odborníci vycházejí ze sledování víc než 12 tisíc dětí narozených v letech 2000 a 2001. Výzkum ukázal, že dívky, které měly v sedmi letech v pokoji televizi, měly o čtyři roky později o 30 % větší sklon k obezitě než dívky bez vlastní televize. U chlapců pak byla pravděpodobnost obezity vyšší o 20 %.

„Studie zdůrazňuje, že pokud mají děti od sedmi let televizi v ložnici, zvyšuje se riziko, že o čtyři roky později budou mít sklon k nadváze bez ohledu na to, jakou hmotnost měly v raném dětství. Závěry proto musí být brány velmi vážně,“ říká Russel Viner z Royal College of Pedriatrics.

„Studie dodává větší váhu našim doporučením pro příští vládu, která se bude touto otázkou zabývat,“ dodává pediatr s tím, že tato doporučení zahrnují například přísný zákaz vysílání reklam na nezdravé jídlo před devátou hodinou večer.

Odborník na obezitu Nick Finer označuje studii za „silnou“, upozorňuje ale, že výzkum vyšší pravděpodobnost hmotnosti u dětí, které mají televizi v pokoji, přímo nedokazuje. Je proto dobře, že autoři studie výslovně neříkají, aby rodiče nedávali do pokoje televizi. Rodiče, kteří jsou rizikem nadváhy u jejich dětí znepokojeni, by to podle něj ale měli zvážit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1