Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děti, které vtrhly do živého vysílání BBC, baví internet. Za všechno prý může babička

360p240p

Expert na dění v Jižní Koreji, profesor Robert Kelly, se těšil, že by vystoupení pro televizní stanici BBC s osvětlujícím komentářem k dění v asijské zemi mohlo znamenat významný bod v jeho kariéře. Bohužel mu jeho velký moment „ukradly“ vlastní děti, které postupně nakráčely do záběru. Za situaci, která se ze dne na den stala hitem internetu, prý může babička.

Záběry profesora Roberta Kellyho oběhly v posledních hodinách svět tam a zase zpátky. Koreanista čeká za svým stolním počítačem na propojení do vysílání zpravodajské stanice BBC, aby moudře pohovořil o korupčním skandálu prezidentky Jižní Koreje. Začne mluvit, ale o okamžik později vpadnou do formálního interview jeho dvě malé děti a vzápětí za nimi i manželka Jung-a Kim.

Velký okamžik v životě vědátora v tu chvíli vzal za své. I když jak se to vezme, z videa se rychle stal větší hit, než kdyby skončilo „pouhou“ analýzou dění v Jižní Koreji. Spolu s tím, jak zájem o nahrávku stoupá, roste i touha zjistit, co se vlastně stalo. 

K „vině“ se přiznala matka Roberta Kellyho a babička pětileté Marion a devítiměsíčního Jamese. Ellen Kellyová si totiž se svým synem v Koreji často povídá po Skypu a on při tom vždycky vysedává u svého pracovního počítače – jako když právě vstupoval do vysílání BBC.

„Děti nejspíš slyšely hlasy z počítače a myslely si, že jsme to my. Bylo to vtipné,“ cituje britský deník Independent babičku malých neposedů. „Jen doufám, že se dočká uznání za svou odbornou analýzu spíš než za tohle nedorozumění, jakkoliv to bylo zábavné,“ říká Ellen Kellyová, která synovi radí, aby se příště poučil a zamkl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1