Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Digitální heroin. Závislost na videohrách bude na oficiálním seznamu duševních chorob

Digitální heroin. Závislost na videohrách bude na oficiálním seznamu duševních chorob

Závislost na videohrách si od Světové zdravotnické organizace (WHO) vysloužila svůj vlastní kód. Znamená to, že ji odborníci můžou klasifikovat jako samostatnou chorobu, stejně jako například závislost na omamných látkách nebo herních automatech, a nabídnout pacientům plnohodnotnou péči.  

Vladimir Poznyak, který se v rámci WHO věnuje duševnímu zdraví a závislostem, serveru CNN řekl, že nevytváří žádný precedent. „Sledujeme trendy a vývoj, který se odehrává nejen v populaci, ale také v odborné sféře.“

Podle Poznyaka se po oficiálním uznání této nemoci zlepší veřejné povědomí: „Zdravotníci budou o existenci této závislosti víc informovat a lidé, kteří už takovou chorobou trpí, si budou moci nárokovat adekvátní pomoc.“ V mnohém se totiž závislost na hrách projevuje podobně jako závislost na návykových látkách nebo klasickému gamblingu.

Na zařazení tohoto typu závislosti do Mezinárodní klasifikace nemocí se přesto psychologové neshodují jednomyslně.

Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN)
Definuje nespočet chorob, poruch a zranění. Odborníci tento seznam používají nejen k určení příčin a symptomů, ale také k přesné diagnóze. Dalším smyslem seznamu jsou úhrady – pojišťovny totiž často tento výčet onemocnění a úrazů používají jako základ pro přiznání, či naopak zamítnutí úhrad nutné péče.

Chorobné hraní videoher vykazuje hned tři hlavní charakteristické rysy. Lidé v prvé řadě upřednostňují hraní před ostatními aktivitami takovým způsobem, že se ostatní činnosti ocitnou zcela na periferii zájmu. Dalším rysem je fakt, že ačkoli se hraní negativně podepisuje na životě hráče, nedokáže přestat. Ba naopak může takové chování dále eskalovat. A v neposlední řadě se objeví zhoršování osobního, společenského, pracovního a rodinného života.

Problémů spojených se závislostí na videohrách ale může být mnohem více. Od poruch spánku, před problémy s příjmem potravin až po minimální fyzickou kondici. Přesto se ale „chorobným hráčem“ nestane každý, kdo jen nějakou dobu nevstal od chytrého telefonu, konzole nebo počítače. O diagnóze lze mluvit až ve chvíli, kdy problém přetrvává nejméně 12 měsíců.

Se zařazením závislosti na hrách na výše zmíněný seznam ale nesouhlasí například psycholog a ředitel kliniky duševního zdraví ve Fort Worthu v Texasu. „Je trochu předčasné označit tento stav za diagnózu. Jsem klinický psycholog, takže vídám lidi, kteří hrají videohry a jsou přesvědčení, že jsou na nich závislí. Přitom jim ale hry slouží jako mechanismus, díky kterému zvládají úzkosti nebo deprese.“

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867