Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Digitální heroin. Závislost na videohrách bude na oficiálním seznamu duševních chorob

Digitální heroin. Závislost na videohrách bude na oficiálním seznamu duševních chorob

Závislost na videohrách si od Světové zdravotnické organizace (WHO) vysloužila svůj vlastní kód. Znamená to, že ji odborníci můžou klasifikovat jako samostatnou chorobu, stejně jako například závislost na omamných látkách nebo herních automatech, a nabídnout pacientům plnohodnotnou péči.  

Vladimir Poznyak, který se v rámci WHO věnuje duševnímu zdraví a závislostem, serveru CNN řekl, že nevytváří žádný precedent. „Sledujeme trendy a vývoj, který se odehrává nejen v populaci, ale také v odborné sféře.“

Podle Poznyaka se po oficiálním uznání této nemoci zlepší veřejné povědomí: „Zdravotníci budou o existenci této závislosti víc informovat a lidé, kteří už takovou chorobou trpí, si budou moci nárokovat adekvátní pomoc.“ V mnohém se totiž závislost na hrách projevuje podobně jako závislost na návykových látkách nebo klasickému gamblingu.

Na zařazení tohoto typu závislosti do Mezinárodní klasifikace nemocí se přesto psychologové neshodují jednomyslně.

Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN)
Definuje nespočet chorob, poruch a zranění. Odborníci tento seznam používají nejen k určení příčin a symptomů, ale také k přesné diagnóze. Dalším smyslem seznamu jsou úhrady – pojišťovny totiž často tento výčet onemocnění a úrazů používají jako základ pro přiznání, či naopak zamítnutí úhrad nutné péče.

Chorobné hraní videoher vykazuje hned tři hlavní charakteristické rysy. Lidé v prvé řadě upřednostňují hraní před ostatními aktivitami takovým způsobem, že se ostatní činnosti ocitnou zcela na periferii zájmu. Dalším rysem je fakt, že ačkoli se hraní negativně podepisuje na životě hráče, nedokáže přestat. Ba naopak může takové chování dále eskalovat. A v neposlední řadě se objeví zhoršování osobního, společenského, pracovního a rodinného života.

Problémů spojených se závislostí na videohrách ale může být mnohem více. Od poruch spánku, před problémy s příjmem potravin až po minimální fyzickou kondici. Přesto se ale „chorobným hráčem“ nestane každý, kdo jen nějakou dobu nevstal od chytrého telefonu, konzole nebo počítače. O diagnóze lze mluvit až ve chvíli, kdy problém přetrvává nejméně 12 měsíců.

Se zařazením závislosti na hrách na výše zmíněný seznam ale nesouhlasí například psycholog a ředitel kliniky duševního zdraví ve Fort Worthu v Texasu. „Je trochu předčasné označit tento stav za diagnózu. Jsem klinický psycholog, takže vídám lidi, kteří hrají videohry a jsou přesvědčení, že jsou na nich závislí. Přitom jim ale hry slouží jako mechanismus, díky kterému zvládají úzkosti nebo deprese.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744