Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dívku, která natočila smrt kamarádky, zítra pustí z nemocnice. Její otec vynadal lidem na sociální síti

Dívku, která natočila smrt kamarádky, zítra pustí z nemocnice. Její otec vynadal lidem na sociální síti

Jak dopadla jeho dcera Nikola V. (22) a její kamarádka Nikola B. (†21) viděl na vlastní oči. Jelikož svou autonehodu vysílaly živě po Facebooku, viděly ji stovky tisíc lidí a on mohl přijet na místo děsivé bouračky. Nyní otec zraněné dívky, která tragédii přežila, promluvil o jejím stavu.

„Přátelé, moje dcera je v naprostém pořádku, v pondělí by měla jít domů, ale do nemocnice mohou jen rodiče, ovšem vás mohu informovat. Děkuji vám,“ napsal otec Nikoly V. na sociální síti. Desítky lidí mu přejí brzké uzdravení dcery, ale další jí nadávají.

„Doufám, že to video zkoukne, aby viděla, jak má v hlavě vypatláno. Velkou část viny nesou rodiče, jak svou dceru vychovali. Ta se podle toho chová. Chtěly být za hvězdy, tak teď opravdu jsou,“ navezla se do dívek jedna z uživatelek Facebooku.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Otec dcery si nejdříve ze vzkazů těžkou hlavu nedělal. Chtěl blízké informovat o stavu své dcery. „Už ani krunýř nemá a celkově je ok. Děkuji vám za podporu,“ napsal. Jenže nenávistných komentářů poté přišlo více. A otec se jasně rozhodl.

Co otec lidem na síti vzkázal? Přečtěte si pokračování článku na webu Blesk.cz.

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1