Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dívku, která natočila smrtelnou nehodu, z nemocnice zatím nepustili. Rodiče se snaží najít jejího zachránce

Dívku, která natočila smrtelnou nehodu, z nemocnice zatím nepustili. Rodiče se snaží najít jejího zachránce

Video zachycující zběsilou jízdu a smrt mladé řidičky nedaleko Obrnic na Mostecku o víkendu shlédly stovky lidí. Dvaadvacetiletá Nikola V., která jízdu i náraz vysílala živě na Facebooku, zatím stále zůstává v nemocnici. Lékaři ji měli pustit v pondělí, z nemocnice ale rodiče odešli bez ní. Informoval o tom deník Blesk.

Spolujezdkyně utrpěla zranění hlavy a krku. Přestože ji měli v pondělí z nemocnice pustit, stále zůstává v péči lékařů. „Dívka je ve stabilizovaném stavu v nemocnici v Teplicích,“ uvedl podle deníku Blesk mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

Dceru tam včera navštívili její rodiče, zdrželi se ale jen krátce. „Je jí dobře, bude v pořádku,“ řekl deníku Blesk její otec. Nemocnici ale rodiče opustili bez ní. „Dnes ji domů ještě nepustí,“ řekli.

Dívka měla štěstí, že jí lidí z kolemjedoucích vozidel okamžitě poskytli první pomoc. Rodiče jsou jim za záchranu dcery vděční, chtěli by je proto najít. „Rád bych jim poděkoval, chtěl bych hlavně najít toho pána, který byl na místě jako první,“ svěřil se Blesku tatínek Nikoly. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1