Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Divoká loga českých měst a krajů. Prohlédněte si ta, která budí emoce

Divoká loga českých měst a krajů. Prohlédněte si ta, která budí emoce

Nové logo Liberce opět vyvolalo diskusi o tom, jak má logo města správně vypadat a kolik by takový počin měl stát. I když se jedná o design, jehož hodnocení bude vždy ovlivněno osobním názorem každého člověka, nad určitými aspekty se dá diskutovat. Může logo kraje odkazovat na vlajku? A musí být čitelné?

Logo Liberce

Posledním příspěvkem do debaty o logotypech měst je Liberec. Město po šestnácti letech představilo nový návrh, jenž veřejnost rozdělil na dva nesmiřitelné tábory. Podle některých lidí je logo pěkné, čisté, stylové a moderní, podle jiných vypadá jako překlep na klávesnici.


 
Návrh má na svědomí pražský designér Ondřej Zámiš, jenž je autorem například vizuálů centrály UNESCO v Kutné Hoře. O Liberci prý chtěl říct, že je to moderní město, které hledí do budoucnosti. Stříška u písmene L má odkazovat na ještědský vysílač, známou dominantu Liberce.

„Moderní logo musí být jednoduché, zapamatovatelné a umožňovat určitou hravost, co se týče barevnosti a použitých grafických motivů,“ uvedl designér pro Blesk.cz. 
 
„Logo nejde posuzovat podle jednoduchého obrázku, je to o tom, co všechno ty prvky umožňují a jaký jednotný styl nabízejí. Tyhle široké konotace samozřejmě veřejnost úplně nezná, je potřeba dát logu nějaký čas, ta aplikace pak ukáže, co všechno umožňuje,“ dodal autor vítězného návrhu.

Logo Ostravy

Ostrava!!! Banik!!! Stodolní!!! Miluju tě!!! Tak vypadá logo Ostravy, které město v roce 2008 vytvořilo ve spolupráci s předním grafickým studiem Najbrt. Jedná se o jednoduchý nápis Ostrava doplněný o tři vykřičníky. Stálo 1,8 milionu korun. Město logo vybralo ze šesti návrhů, které pro ně studio vytvořilo.
 
Tři vykřičníky mají vyjadřovat energii, sebevědomí a humor, řekl tehdy zakladatel studia Aleš Najbrt. Ostravané jsou podle něj přesně takoví. Tři vykřičníky vymyslel jako symbol, před který lze doplňovat nejrůznější slova.

Logo Strategie rozvoje Ústí nad Labem

Emoce vyvolává i logo Strategie rozvoje města Ústí nad Labem z roku 2015. Podle kritiků vypadá jako nepovedený vtip. Město ve veřejné soutěži vybralo návrh karikaturisty Radka Fettera, jenž na logu pracoval zhruba týden. Dostal za něj 15 tisíc.
 
„Nevěřím. To musí být apríl nebo co,“ napsal o logu na Facebooku uživatel Jiří Vilímek. „Když už i lidi z Ústí říkají, že je to hnus, tak to je pak hodně špatný,“ dodal Otto Libal. Názorů tohoto typu se našlo několik desítek.
 
Fetter z negativních reakcí radost neměl. Je podle něj přirozené, že se lidem něco nelíbí, a myslí si, že podobná diskuse by vznikla u každého návrhu. Stejně se ale rozhodl kritiku nenechat být a vytvořil karikaturu, kde zobrazil lidi s rozdílným názorem jako exkrementy. Účasti v soutěži nelituje.

Která další loga vzbudila emoce? Pokračujte ve čtení na webu Blesk.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744