Dny, maximálně týdny. Obří ledovec se odtrhne od Antarktidy, dramaticky zvedne hladinu moří | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dny, maximálně týdny. Obří ledovec se odtrhne od Antarktidy, dramaticky zvedne hladinu moří

Antarktida už možná velmi brzy nebude taková, jak ji známe dnes. Vědci dlouhodobě upozorňují, že se obří prasklina na šelfovém ledovci Antarktidy Larsen C každým dnem zvětšuje a varují, že se odtržení jednoho z největších ledovců v historii nezadržitelně blíží. Podle nejnovějších výsledků sledování je to však otázka pouhých několika dnů.

Podle vědců z britského projektu MIDAS, který sleduje efekty globálního oteplování na Antarktidu, by se obří kus ledovce mohl odtrhnout „během několika hodin, dnů nebo týdnů“. Ve své středeční zprávě přiznávají, že sice nedokážou přesně říct, kdy neodvratitelný okamžik nastane, oproti předchozímu pozorování však jde o pozoruhodný zvrat.  

Důkazem „bezprostředního“ odlomení ledovce, jehož velikost vědci odhadují na 5000 kilometrů čtverečních, je stále zrychlující se zvětšování trhliny, které se v rozmezí dnů od 24. do 27. června víc než ztrojnásobilo. Prasklina tak urazí deset metrů za den. To je podle vědců z MIDAS „nejvyšší rychlost, která byla na tomto ledovém šelfu kdy zaznamenána“.

Samotné odlomení obřího ledovce podle odborníků hladinu moře nárazově nezvedne – i dnes je totiž led ponořený ve vodě. MIDAS však odkazuje na studii publikovanou v roce 2015 v časopise Cryosphere, podle které by proces odlomení mohl ohrozit stabilitu odtrženého ledovce. Pokud by se tak utržený Larsen C rozlomil nebo rozpadl tak, jako v roce 2002 udělal Larsen B a v roce 1995 Larsen A, hladinu moře by to s největší pravděpodobností zvedlo.

Hladina moře se navíc zvýší i díky tomu, že ledovec, který se utrhne, přestane blokovat led uvnitř. Ten se tak začne uvolňovat do moře. Pokud by tak veškerý led, který dnes Larsen C zadržuje, skončil ve vodě, celosvětová hladina moří by podle vědců z univerzity Swansea ve Walesu vzrostla o 4 palce, tedy o víc než 10 centimetrů. 

Jak pro server NewsWeek řekl glaciolog z Kolumbijské univerzity Jonathan Kingslake, odtržení ledovce je „velmi dramatická, vizuálně ohromující událost“, zároveň je to ale „přirozený proces“, který ani není zaviněný globálním oteplováním. Podle celé řady odborníků však celý proces změna klimatu urychlila. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.