Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dobývání vesmíru brzdí dohody ze studené války. Soukromníci naráží na byrokratickou zeď

Dobývání vesmíru brzdí dohody ze studené války. Soukromníci naráží na byrokratickou zeď

Dobývání vesmíru od států postupně přebírají soukromé firmy. A mají v něm velké plány. Nejde pouze o Mars, o němž se mluví nejvíce, ale stále také o Měsíc a vesmírné minerály. V pokroku však společnosti brzdí velké množství regulací.

Firma Moon Expres je malá společnost s asi 30 zaměstnanci. Přesto má velké plány. Chce se stát prvním soukromníkem, který na povrch Měsíce pošle robota. Získala by tak v přepočtu přes 420 milionů korun.

Nápad posílat roboty na Měsíc není nový. A firmy by zřejmě již dávno uspěly. Nebrzdí je technologie nebo nedostatek financí. Problém se jmenuje Kosmická smlouva, kterou státy uzavřely před téměř 50 lety.

Smlouva upravuje, co země mohou a co nemohou dělat ve vesmíru. Jejím smyslem bylo zabránit, aby se jaderné závody ve zbrojení mezi USA a tehdejším Sovětským svazem přenesly do kosmu. Nyní ale spíše stojí v cestě dalšímu rozvoji.

S nástupem soukromých společností se otevírají otázky ohledně jejich postupu. Co mohou ve vesmíru dělat? Mohou například těžit na Měsíci nebo asteroidech a následně suroviny prodávat? Jak mohou státy regulovat jejich byznys?

„Máme naplánovanou misi, máme peníze od investorů, ale neudělali jsme krok vpřed od konce roku 2015,“ stěžoval si před americkým senátním výborem v květnu Robert Richards, spoluzakladatel Moon Expres.

Nevládní organizace naráží na byrokratickou zeď, která je nutí obstarat si povolení a následný dohled vládních agentur. To brzdí i další projekty jako třeba společnost Planetary Resources. Ta se chce zaměřit na těžbu surovin z asteroidů.

Plánuje získávat například vodu z ledu, která by posloužila nejen jako pití pro astronauty, ale po rozkladu na vodík a kyslík jako pohon pro rakety. Případně by se dala z vesmíru získávat platina a další kovy.

Tady přichází do hry ještě tzv. Smlouva o Měsíci z roku 1979. Ta říká, že zdroje z vesmíru by měly být rozdělené mezi všechny národy. Většina zemí ji ale nepodepsala.

Prezident Barack Obama před dvěma lety podepsal zákon, který soukromým firmám umožňuje vlastnit a prodávat to, co vytěží. Nemohou si ale nárokovat vlastnictví celého objektu. Republikáni v Kongresu chtějí regulace ještě více zmenšit.

„Naším cílem je mít vesmírně prostředí, které je zaplněné lidmi jednajícími zodpovědně,“ prohlašuje Peter Marquez, viceprezident Planetary Recources. Dodává, že rozhodně neprahne po neomezené vesmírné svobodě ani po odstoupení od Kosmické smlouvy.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1