Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Donald Trump na facebooku válí. Jak si stojí český prezident?

Sociální sítě se těší stále větší oblibě. Uživatelů facebooku už je dokonce víc, než kolik napočítáme Číňanů – obyvatel nejlidnatější země světa. Není tedy žádným překvapením, že sociální sítě používají ke své prezentaci a komunikaci s voliči také politici. V seznamu těch, kteří jsou aktivních na Facebooku a který sestavila agentura Burson-Marsteller, se objevila i pětice předních českých politických představitelů a institucí. Zdaleka nejvíce se toho v uplynulém roce dělo na účtu prezidenta Miloše Zemana.

Agentura analyzovala data 590 facebookových stránek politiků a vlád napříč celým světem za uplynulý rok a první měsíc roku 2017. K posouzení aktivity na účtech bylo bráno v potaz víc než 50 proměnných, včetně počtu zveřejněných statusů, fotek a videí nebo reakcí, které příspěvky vzbudily – počet lajků, komentářů či sdílení.

Z pětice předních českých politických představitelů a institucí, které se objevily ve studii, se toho nejvíce dělo na stránce prezidenta Miloše Zemana. Podobně jako řada jiných státníků si ani česká hlava státu nespravuje účet sama, ale má na to lidi. Na stránkách se pravidelně objevují videa ze Zemanových cest po českých krajích i momentky, které Zemana zachycují při plnění prezidentských povinností. 

Celkem agentura napočítala 398 360 interakcí. V porovnání s ostatními se nedá říci, že Zemanova stránka je propadák, ale nestojí si ani nijak zvlášť vysoko. Živější stránky mají i někteří prezidentovi protějšci ze zemí Visegrádské čtyřky. Slovenský prezident Andrej Kiska nasbíral 883 666 interakcí, polský prezident Andrzej Duda jich má víc než 3 miliony.

Česko ve studii reprezentuje také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), Úřad vlády a ministerstvo zahraničí. Všichni mají řádově nižší počet interakcí, než účet prezidenta Zemana.  

V celosvětovém měřítku je nejpopulárnějším účtem, co se týče počtu lidí, kteří ho sledují, stránka indického premiéra Naréndry Módího s takřka 40 miliony facebookovými následovníky. Na druhou příčku už se stihl vyšvihnout nový americký prezident Donald Trump, kterého sleduje bezmála dvacet miliónů lidí (českého prezidenta necelých 90 tisíc). Trump byl na sociálních sítích hodně aktivní už během předvolební kampaně a v komunikaci skrze sociální sítě neustává ani v Bílém domě. 

První místo za nejpopulárnější příspěvek roku 2016 zamířilo do Bílého domu. Rodinná fotografie Obamových s přáním veselých Velikonoc získala 3,2 milionu lajků, komentářů, sdílení a dalších reakcí.

V Bílém domě zůstalo i prvenství za nejsledovanější video. Záběry z návštěvy stošestileté Virginie McLaurinové v Bílém domě a její tanec s Obamovými z února 2016 nasbíralo na Facebooku několik desítek milionů shlédnutí. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1