Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dostanou Japonci kvůli olympiádě volno? Metro jinak může zkolabovat, varuje univerzita

Dostanou Japonci kvůli olympiádě volno? Metro jinak může zkolabovat, varuje univerzita

Tokijské metro by mohlo během olympijských her v roce 2020 zkolabovat kvůli náporu sportovních fanoušků. Varuje před tím studie Azumy Tagučiho z jedné z tokijských univerzit.

Prostřednictvím matematických modelů vědci analyzovaly pohyb fanoušků během hypotetického olympijského dne. Počítali s tím, že v době olympiády by mohlo k osmi milionům domácích cestujících přibýt 1,3 milionu pasažérů z řad fanoušků.

Nápor fanoušků logicky nejvíce dopadne na stanice v blízkosti olympijských sportovišť. Autor studie předpovídá, že na hlavních přestupních uzlech vzroste počet cestujících o deset až dvacet procent. Problém je, že i za běžného režimu je tokijské metro velmi vytížené a vlaky bývají nacpané. "Jakmile se objeví zácpa, tak se vytvoří dlouhé fronty, které pak zastaví celou síť," varoval Taguči.

Jedním z řešení by podle něj mohlo být nabádání místních obyvatel, aby zůstávali doma během olympijské špičky. Zaměstnanci by mohli pracovat z domova nebo si vzít dovolenou.

Autor studie také navrhuje, že by bylo možné uzavřít stanice nejbližší k olympijským stadionům a požádat návštěvníky olympijských soutěží, aby na ně dorazili pěšky. "Potřebujeme tuto mentalitu, že čekání a chůze jsou součástí potěšení ze sledování olympiády," poznamenal Taguči.

Olympijské hry v Tokiu se uskuteční od 24. července do 9. srpna 2020.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1