Články odjinud

Dostanou Japonci kvůli olympiádě volno? Metro jinak může zkolabovat, varuje univerzita

Dostanou Japonci kvůli olympiádě volno? Metro jinak může zkolabovat, varuje univerzita

Tokijské metro by mohlo během olympijských her v roce 2020 zkolabovat kvůli náporu sportovních fanoušků. Varuje před tím studie Azumy Tagučiho z jedné z tokijských univerzit.

Prostřednictvím matematických modelů vědci analyzovaly pohyb fanoušků během hypotetického olympijského dne. Počítali s tím, že v době olympiády by mohlo k osmi milionům domácích cestujících přibýt 1,3 milionu pasažérů z řad fanoušků.

Nápor fanoušků logicky nejvíce dopadne na stanice v blízkosti olympijských sportovišť. Autor studie předpovídá, že na hlavních přestupních uzlech vzroste počet cestujících o deset až dvacet procent. Problém je, že i za běžného režimu je tokijské metro velmi vytížené a vlaky bývají nacpané. "Jakmile se objeví zácpa, tak se vytvoří dlouhé fronty, které pak zastaví celou síť," varoval Taguči.

Jedním z řešení by podle něj mohlo být nabádání místních obyvatel, aby zůstávali doma během olympijské špičky. Zaměstnanci by mohli pracovat z domova nebo si vzít dovolenou.

Autor studie také navrhuje, že by bylo možné uzavřít stanice nejbližší k olympijským stadionům a požádat návštěvníky olympijských soutěží, aby na ně dorazili pěšky. "Potřebujeme tuto mentalitu, že čekání a chůze jsou součástí potěšení ze sledování olympiády," poznamenal Taguči.

Olympijské hry v Tokiu se uskuteční od 24. července do 9. srpna 2020.

 

Články odjinud