Dostanou Japonci kvůli olympiádě volno? Metro jinak může zkolabovat, varuje univerzita | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dostanou Japonci kvůli olympiádě volno? Metro jinak může zkolabovat, varuje univerzita

Dostanou Japonci kvůli olympiádě volno? Metro jinak může zkolabovat, varuje univerzita

Tokijské metro by mohlo během olympijských her v roce 2020 zkolabovat kvůli náporu sportovních fanoušků. Varuje před tím studie Azumy Tagučiho z jedné z tokijských univerzit.

Prostřednictvím matematických modelů vědci analyzovaly pohyb fanoušků během hypotetického olympijského dne. Počítali s tím, že v době olympiády by mohlo k osmi milionům domácích cestujících přibýt 1,3 milionu pasažérů z řad fanoušků.

Nápor fanoušků logicky nejvíce dopadne na stanice v blízkosti olympijských sportovišť. Autor studie předpovídá, že na hlavních přestupních uzlech vzroste počet cestujících o deset až dvacet procent. Problém je, že i za běžného režimu je tokijské metro velmi vytížené a vlaky bývají nacpané. "Jakmile se objeví zácpa, tak se vytvoří dlouhé fronty, které pak zastaví celou síť," varoval Taguči.

Jedním z řešení by podle něj mohlo být nabádání místních obyvatel, aby zůstávali doma během olympijské špičky. Zaměstnanci by mohli pracovat z domova nebo si vzít dovolenou.

Autor studie také navrhuje, že by bylo možné uzavřít stanice nejbližší k olympijským stadionům a požádat návštěvníky olympijských soutěží, aby na ně dorazili pěšky. "Potřebujeme tuto mentalitu, že čekání a chůze jsou součástí potěšení ze sledování olympiády," poznamenal Taguči.

Olympijské hry v Tokiu se uskuteční od 24. července do 9. srpna 2020.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.