Články odjinud

Drama zažehnáno. Trhlinu v Sojuzu se podařilo utěsnit, posádka ISS je v bezpečí

Drama zažehnáno. Trhlinu v Sojuzu se podařilo utěsnit, posádka ISS je v bezpečí

Mikrotrhlina, která se v noci na čtvrtek objevila v kosmické lodi Sojuz MS-09, připojené k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), je už hermeticky uzavřená a tlak v orbitálním komplexu je ve stanovených parametrech. Na svém webu to oznámila ruská vesmírná agentura Roskosmos, podle níž posádka ISS nebyla a není ohrožena.

Podle ruských odborníků v noci na čtvrtek došlo v lodi k úniku vzduchu kvůli dvoumilimetrové trhlině, kterou způsobil náraz mikrometeoritu. Američtí experti nevylučují, že mohlo dojít k poškození těsnění ve spoji Sojuzu se stanicí.

Roskosmos uvedl, že posádka ISS provedla opravu, při níž trhlinu hermeticky uzavřela. Tlak vzduchu se pak vrátil do stanovených parametrů. "Podle údajů přístrojů na palubě ISS nebyla uplynulou noc zaznamenána žádná změna tlaku. Bezpečnost ani zdraví posádky nic neohrožuje," konstatovala na internetu ruská kosmická agentura.

Posádku komplexu obíhajícího kolem Země ve výšce kolem 400 kilometrů v současné době tvoří Rusové Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev, Američané Ricky Arnold, Drew Feustel a Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Artěmjev, Feustel a Arnold mají ISS opustit 4. října v lodi Sojuz MS-08.

Osazenstvo stanice mají následně doplnit ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague. Jejich start v lodi Sojuz MS-10 je stanoven na 11. října.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud