Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dramatický zvrat na Antarktidě. K úplnému odtržení obřího ledovce zbývá už jen kousek

Dramatický zvrat na Antarktidě. K úplnému odtržení obřího ledovce zbývá už jen kousek

Obrovská prasklina na šelfovém ledovci Antarktidy Larsen C se neustále zvětšuje. V druhé polovině května navíc došlo k zásadní změně – prasklina náhle změnila směr. K odtrhnutí jedné z největších ledovcových ker, které se kdy objevily, tak už zbývá jen několik kilometrů. 

„Trhlina postoupila o dalších 16 kilometrů, přičemž výrazně uhnula doprava směrem k okraji ledovce. K úplnému odtržení zbývá 13 kilometrů,“ popsal  pro BBC aktuální situaci na antarktickém šelfovém ledovci Larsen C profesor z univerzity ve skotském Swansea Adrian Luckman.

Trhlina, kterou vědci pozorují přes 10 let, se dosud zvětšovala stabilním tempem, v prosinci ale celý proces rapidně zrychlil. Od konce roku se každý den zvětšuje o délku odpovídající pěti fotbalovým stadionům. V současné době je dlouhá více než dvě stě kilometrů.

Až se ledovcové kry definitivně odtrhne od ledovcového šelfu, bude jednou z deseti největších, které se kdy na volném moři objevily. Její plocha bude dle vědců čítat zhruba 5 tisíc kilometrů čtverečních a na délku bude mít 350 kilometrů.

Po odtrhnutí ledovcové kry přijde Larsen C o zhruba 10 % své plochy. Předešlý výzkum už ukázal, že ledovcový šelf zřejmě přijde o svoji stabilitu a hrozí, že se rozpadne. Podobný osud už v minulosti potkal i ledovcový šelf Larsen A a Larsen B.

Samotný rozpad Larsenu C není sám o sobě nebezpečný. Protože ale zabraňuje, aby ledovce klouzaly do moří, kde tají, může se po jeho dezintegraci stát, že se zvedne hladina moří. Experti odhadují, že by se hladina moří mohla zvednout až o 10 centimetrů.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1