Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drogový dealer se na Facebooku v živém vysílání chlubil tučným výdělkem, zachytil i svoje zatčení

Drogový dealer se na Facebooku v živém vysílání chlubil tučným výdělkem, zachytil i svoje zatčení

Když si dvaadvacetiletý Breon Hollings z amerického Jacksonvillu pouštěl kameru, aby se v živém vysílání pochlubil uživatelům Facebooku svým výdělkem, netušil, že si pro něj míří policisté. Ti měli podezření, že Holling se žíví jako dealer drog a přišli si pro něho do jeho karavanu. Policejní zákrok zachytila Hollingova kamera a tak si ho můžete prohlédnout i vy. 

Na zhruba tříminutovém záznamu je nejprve vidět Holling, kterak mává na kameru vějířem bankovek. Náhle ale uslyší zvenku hlasy policistů a snaží se rychle zmizet ze svého karavanu pryč.

Policisté dle svědectví sousedů vhodili dovnitř obytného vozidla kouřový granát a posléze vtrhli dovnitř. Hollinga sice nenašli, ale objevili zbraně a drogy. Mladíkovi se uprchnout nepodařilo, policisté ho zadrželi  vzápětí a obvinili ho z trojnásobného porušení zákona. 

Přestože si policisté nepřišli pro Hollingse kvůli živému vysílání na Facebooku, protože akce byla dopředu plánovaná, video by mu mohlo přitížit. Bezpečnostní expert Ken Jefferson serveru Action News Jax uvedl, že policisté by mohli přinejmenším operovat s tím, že Holling „je nezaměstnaný, ale mává balíkem peněz“.

U uživatelů Facebooku nešťastník mnoho pochopení nenašel. „Jsi perfektní případ toho, co se stane, když máš drogy, ale ne mozek nebo práci. Tvoje ubohá dcera bude šikanována jenom proto, že jsi blbej,“ vzkázal Hollingsovi jeden z uživatelů Facebooku.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1