Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důchodkyně 30 let krmí kočky v parlamentu. Označili ji za bezpečnostní hrozbu

Důchodkyně 30 let krmí kočky v parlamentu. Označili ji za bezpečnostní hrozbu

Severoirský parlament považoval téměř osmdesátiletou penzistku Ednu Wattersovou za bezpečnostní hrozbu a zakázal jí vstup do budovy. Netrpěla pouze důchodkyně, ale i tři kočky, které v parlamentu žijí a které penzistka pravidelně krmila. Úřady jí nakonec udělily výjimku a vše se prozatím vrátilo do starých kolejí. Opatření je totiž dočasné a důchodkyně i kočky se bojí, co s nimi bude dál.

„Starala jsem se o kočky v parlamentu tři desítky let. Krmila jsem je 365 dní v roce, tedy i na Štědrý den nebo Nový rok. Nikdy jsem ani jednou nevynechala,“ stěžovala si šestasedmdesátiletá penzistka, která žije ve východní části severoirského Belfastu. Do parlamentu i v pokročilém věku dochází, aby přinesla potravu pro trojici koček – Ginger, Maggie a Furby, které tu žijí. „I když napadly dvě stopy sněhu, přišla jsem. A teď se mi v tom snaží zabránit,“ uvedla žena, které rozhodnutí úředníků v severoirském parlamentu zlomilo srdce.

Jednoho dne našla ve své emailové schránce zprávu, kde ji úřednici oznámili, že se v parlamentu zpřísnila pravidla a do budovy mohou vstoupit pouze osoby, které k tomu mají relevantní důvody. Krmení koček k nim nepatří. „Říkají, že představuji bezpečnostní hrozbu. To je ale nesmysl,“ nechala se slyšet žena, která v minulosti pracovala v parlamentu jako úřednice, a dodnes tu patří k oblíbeným postavám.

I proto nařízení parlamentu nesla těžce. „Neobviňuji muže z ochranky, jen dělali, co se jim řeklo. Jsou moc milí a všichni mě znají, protože jsem jim vždy v sobotu nosila uzené rolky,“ uvedla.

Za důchodkyni a milovnici koček se postavili belfastské organizace na ochranu zvířat a společnými silami se jim podařilo úřednické rozhodnutí zvrátit. Alespoň dočasně. Zpráva o tom se včera objevila na Twitteru, avšak dlouhodobé řešení celé situace se bude teprve hledat. Podle úředníků musí v sobě „skloubit pohodu zvířat a bezpečnost“.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744