Důležitou postavou záchranné akce v Thajsku byl dětský uprchlík. Hoch z Barmy pomáhal s tlumočením

IvM

11. 07. 2018 • 19:06

Čtrnáctiletý Adul Sam-on je jedním z chlapců, kteří spolu s trenérem přežili víc než dva týdny v zatopené jeskyni na severu Thajska. Jejich záchranu sledoval celý svět. Teď už jsou chlapci v bezpečí a na veřejnost se dostávají jejich příběhy, včetně toho Adulova.  Rodný Myanmar opustil v pouhých šesti letech. Právě tehdy ho do Thajska poslali rodiče, kteří mu chtěli zajistit lepší život. Nejspíš díky tomu teď mohl sehrát jednu ze zásadních rolí v celém příběhu.

Do Thajska se Adul dostal už před osmi lety. Rodiče ho podle deníku New York Times dovedli do baptistického kostela v Mae Sai a požádali tamního pastora a jeho ženu, aby se o chlapce postarali. V Myanmaru – zvlášť v oblasti, odkud Adul pochází – je jen malá šance na slušné vzdělání. Hoch následně tak trochu na vlastní pěst putoval přes hranici.

Byl to právě Adul, který teď díky své jazykové vybavenosti komunikoval s britskými potápěči, kteří skupinu chlapců v jeskyni po devíti dnech izolace našli. Věcně je informoval nejen o celkovém stavu skupiny, ale také o tom, co zrovna potřebují.

Město Mae Sai, odkud fotbalový tým pochází, nepatří k místům, ve kterých by se thajské instituce zrovna těšily respektu a úctě, právě naopak.  Území se nachází na hranicích s Myanmarem a Laosem v takzvaném „Zlatém trojúhelníku“ a místní obyvatelé mají pocit, že na jejich životy všichni zapomněli.

Přesto teď měli místní důvod k oslavám. Unikátní záchrana fotbalového týmu byla totiž z velké části právě v rukou thajských úřadů a ty spolu s armádou odvedly mimořádnou práci. Riskantní operace v extrémních podmínkách tak skončila úspěšnou záchranou. 

Většina z 12 chlapců zachráněných z thajské jeskyně zhubla za 17 dnů strávených v tomto nedobrovolném vězení dva kilogramy. Obecně jsou ale v dobrém stavu a žádný z hochů nejeví známky stresu. Jeden člen poslední zachráněné skupiny má lehkou plicní infekci. Podobně jsou na tom dva chlapci z první skupiny, sedm dní budou muset užívat léky.

5058843:article:true:true:true

Stejně jako několik dalších ze zachráněných chlapců nemají Adul ani jeho trenér thajskou státní příslušnost. Takových lidí žije v zemi nejméně 440 tisíc, podle OSN jsou mnozí z nich obětmi dlouhotrvajícího etnického konfliktu v sousedním Myanmaru.

Skutečný počet takových případů by ale mohl sahat až k hranici tří milionů. Uprchlíci bez dokladů se pak mohou lehce stát nejen cílem obchodníků s lidmi, ale také bezohledných zaměstnavatelů.

SDÍLET