Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důležitou postavou záchranné akce v Thajsku byl dětský uprchlík. Hoch z Barmy pomáhal s tlumočením

Důležitou postavou záchranné akce v Thajsku byl dětský uprchlík. Hoch z Barmy pomáhal s tlumočením

Čtrnáctiletý Adul Sam-on je jedním z chlapců, kteří spolu s trenérem přežili víc než dva týdny v zatopené jeskyni na severu Thajska. Jejich záchranu sledoval celý svět. Teď už jsou chlapci v bezpečí a na veřejnost se dostávají jejich příběhy, včetně toho Adulova.  Rodný Myanmar opustil v pouhých šesti letech. Právě tehdy ho do Thajska poslali rodiče, kteří mu chtěli zajistit lepší život. Nejspíš díky tomu teď mohl sehrát jednu ze zásadních rolí v celém příběhu.

Do Thajska se Adul dostal už před osmi lety. Rodiče ho podle deníku New York Times dovedli do baptistického kostela v Mae Sai a požádali tamního pastora a jeho ženu, aby se o chlapce postarali. V Myanmaru – zvlášť v oblasti, odkud Adul pochází – je jen malá šance na slušné vzdělání. Hoch následně tak trochu na vlastní pěst putoval přes hranici.

Byl to právě Adul, který teď díky své jazykové vybavenosti komunikoval s britskými potápěči, kteří skupinu chlapců v jeskyni po devíti dnech izolace našli. Věcně je informoval nejen o celkovém stavu skupiny, ale také o tom, co zrovna potřebují.

Město Mae Sai, odkud fotbalový tým pochází, nepatří k místům, ve kterých by se thajské instituce zrovna těšily respektu a úctě, právě naopak.  Území se nachází na hranicích s Myanmarem a Laosem v takzvaném „Zlatém trojúhelníku“ a místní obyvatelé mají pocit, že na jejich životy všichni zapomněli.

Přesto teď měli místní důvod k oslavám. Unikátní záchrana fotbalového týmu byla totiž z velké části právě v rukou thajských úřadů a ty spolu s armádou odvedly mimořádnou práci. Riskantní operace v extrémních podmínkách tak skončila úspěšnou záchranou. 

Většina z 12 chlapců zachráněných z thajské jeskyně zhubla za 17 dnů strávených v tomto nedobrovolném vězení dva kilogramy. Obecně jsou ale v dobrém stavu a žádný z hochů nejeví známky stresu. Jeden člen poslední zachráněné skupiny má lehkou plicní infekci. Podobně jsou na tom dva chlapci z první skupiny, sedm dní budou muset užívat léky.

1080p 720p 360p
Záchranáři se starají o 12 chlapců a jejich trenéra, které hluboko v jeskynním uvěznila voda

Stejně jako několik dalších ze zachráněných chlapců nemají Adul ani jeho trenér thajskou státní příslušnost. Takových lidí žije v zemi nejméně 440 tisíc, podle OSN jsou mnozí z nich obětmi dlouhotrvajícího etnického konfliktu v sousedním Myanmaru.

Skutečný počet takových případů by ale mohl sahat až k hranici tří milionů. Uprchlíci bez dokladů se pak mohou lehce stát nejen cílem obchodníků s lidmi, ale také bezohledných zaměstnavatelů.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1