Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důležitou postavou záchranné akce v Thajsku byl dětský uprchlík. Hoch z Barmy pomáhal s tlumočením

Důležitou postavou záchranné akce v Thajsku byl dětský uprchlík. Hoch z Barmy pomáhal s tlumočením

Čtrnáctiletý Adul Sam-on je jedním z chlapců, kteří spolu s trenérem přežili víc než dva týdny v zatopené jeskyni na severu Thajska. Jejich záchranu sledoval celý svět. Teď už jsou chlapci v bezpečí a na veřejnost se dostávají jejich příběhy, včetně toho Adulova.  Rodný Myanmar opustil v pouhých šesti letech. Právě tehdy ho do Thajska poslali rodiče, kteří mu chtěli zajistit lepší život. Nejspíš díky tomu teď mohl sehrát jednu ze zásadních rolí v celém příběhu.

Do Thajska se Adul dostal už před osmi lety. Rodiče ho podle deníku New York Times dovedli do baptistického kostela v Mae Sai a požádali tamního pastora a jeho ženu, aby se o chlapce postarali. V Myanmaru – zvlášť v oblasti, odkud Adul pochází – je jen malá šance na slušné vzdělání. Hoch následně tak trochu na vlastní pěst putoval přes hranici.

Byl to právě Adul, který teď díky své jazykové vybavenosti komunikoval s britskými potápěči, kteří skupinu chlapců v jeskyni po devíti dnech izolace našli. Věcně je informoval nejen o celkovém stavu skupiny, ale také o tom, co zrovna potřebují.

Město Mae Sai, odkud fotbalový tým pochází, nepatří k místům, ve kterých by se thajské instituce zrovna těšily respektu a úctě, právě naopak.  Území se nachází na hranicích s Myanmarem a Laosem v takzvaném „Zlatém trojúhelníku“ a místní obyvatelé mají pocit, že na jejich životy všichni zapomněli.

Přesto teď měli místní důvod k oslavám. Unikátní záchrana fotbalového týmu byla totiž z velké části právě v rukou thajských úřadů a ty spolu s armádou odvedly mimořádnou práci. Riskantní operace v extrémních podmínkách tak skončila úspěšnou záchranou. 

Většina z 12 chlapců zachráněných z thajské jeskyně zhubla za 17 dnů strávených v tomto nedobrovolném vězení dva kilogramy. Obecně jsou ale v dobrém stavu a žádný z hochů nejeví známky stresu. Jeden člen poslední zachráněné skupiny má lehkou plicní infekci. Podobně jsou na tom dva chlapci z první skupiny, sedm dní budou muset užívat léky.

1080p 720p 360p
Záchranáři se starají o 12 chlapců a jejich trenéra, které hluboko v jeskynním uvěznila voda

Stejně jako několik dalších ze zachráněných chlapců nemají Adul ani jeho trenér thajskou státní příslušnost. Takových lidí žije v zemi nejméně 440 tisíc, podle OSN jsou mnozí z nich obětmi dlouhotrvajícího etnického konfliktu v sousedním Myanmaru.

Skutečný počet takových případů by ale mohl sahat až k hranici tří milionů. Uprchlíci bez dokladů se pak mohou lehce stát nejen cílem obchodníků s lidmi, ale také bezohledných zaměstnavatelů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744