Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dvě novorozeňata vyměnili v porodnici. Se svými biologickými rodinami se setkala až po 72 letech

Dvě novorozeňata vyměnili v porodnici. Se svými biologickými rodinami se setkala až po 72 letech

Dvě ženy ve svých 72 letech díky testům DNS zjistily, že nevyrostly v rodinách, do kterých opravdu patří. V minnesotské porodnici totiž v roce 1945 došlo k obrovskému omylu, hned po narození totiž někdo obě miminka vyměnil.

Jedna vyrostla jako jediná blondýnka v tmavovlasé rodině, druhá jako jediná zrzka u světlovlasé rodiny s modrýma očima. O tom, že nejsou děti rodičů, kteří je vychovaly, se dozvěděli Denice Juneskiová a Linda Jourdeansová až poté, co si Denice nechala udělat genealogický test DNA.

Výsledky testů samozřejmě odhalily, že její geny se neshodují s nikým v rodině. V přibližně té samé době si ale nechala udělat obdobný test i Lindina skutečná neteř a následně i Linda samotná. Obě ženy přišli na svět v brzkých ranních hodinách 19. prosince 1945 a dodnes si prý nikdo není jistý, jak vlastně k záměně došlo.

Obě se shodují, že se vždy pokládaly za tak trochu černé ovce. Denis se serveru NBC New svěřila, že jako jediná z rodiny neholdovala sportu. Její otec hrál profesionálně baseball a její sestra, s níž vyrůstala, se díky softballu zapsala do minnesotské síně slávy. „Někdy jsem měla pocit, že se k nim moc nehodím.“ Podobně na tom byla i Linda. Ta se naopak svou sportovní aktivitou rodině vymykala. Softball totiž aktivně hrála až do svých 50 let.

Linda přišla o matku už v 17 letech, dnes ale získala novou. Marianně Mayerové, která vychovala Denice, je 99 let. Linda považuje fakt, že se o záměně po tak dlouhé době vůbec dozvěděli, za zázrak a dar zároveň.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744