Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dvojí tvář syrského doktora hrdiny: Zachraňuje děti po útoku, v minulosti ho ale soudili za únosy novinářů

Dvojí tvář syrského doktora hrdiny: Zachraňuje děti po útoku, v minulosti ho ale soudili za únosy novinářů

Po útoku chemických zbraní v syrské provincii Idlib pobíhal doktor Sjahul Islam po místní nemocnici a kde mohl, přikládal ruku k dílu. Doktor, hrdina, bez jehož pomoci by byl počet obětí podlého útoku nejspíše ještě vyšší. Deník Daily Mail však nyní odkryl jeho minulost – lékař byl podezřelý z únosů novinářů.

Vše začalo v roce 2012, kdy byl doktor Islam spolu s dalším mužem, Jubayerem Chowdhurym, souzen za únos britského novináře Johna Cantlieho a jeho nizozemského kolegy Jeroena Oerlemanse. Případ se tehdy nicméně britské prokuratuře sesypal jako pověstný dům z karet, protože svědci obžaloby nebyli schopni poskytnout dostatek důkazů k odsouzení. Verdikt tak zněl „nevinen.“

 

Doktor Islam se následně vrátil do Sýrie, kde se snaží pomáhat obětím tamní občanské války. „Jsem doktor a zde je doktorů nedostatek. Jakýkoliv lékař by tak měl být především zde, v Sýrii. Nechápu mé kolegy, kteří sedí na zadku v Anglii, Evropě nebo Americe a nepomáhají tam, kde je jich zapotřebí nejvíce,“ vysvětluje doktor Islam proč se vrátil do válkou zmítané země, jejíž obyvatelé jsou bombardováni chemickými zbraněmi. Sjahul Islam tvrdí, že při nedávném útoku „rozhodně nebyl použit chlor,“ čímž naznačil možné použití mnohem zákeřnějšího sarinu.

Doktor Islam, který pracoval v nemocnici svatého Bartoloměje, je nyní vyřazen z lékařského registru po březnovém jednání Lékařské rady (GMC). Panel GMC na svém neveřejném zasedání shledal u doktora blíže nespecifikované prohřešky.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1