Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dvouletý cvalík kouřil čtyři krabičky denně. Bojoval s tím roky, teď je prý svěží a šťastnější

Dvouletý cvalík kouřil čtyři krabičky denně. Bojoval s tím roky, teď je prý svěží a šťastnější

Denně vykouřil čtyři balíčky cigaret. Odvykat škodlivému zvyku se učil několik let. Teď je už šťastný a podle svých slov se cítí velice svěže. Aktér tohoto příběhu se návyku zbavoval těžce, ale úspěšně. Zarážející je, že mu je teprve osm. Kouřit začal ve dvou letech.

V té době zaujal snad celý svět. Malý chlapec, který ještě nosil plenky, střídal v rukou kojeneckou láhev a cigaretu. Na nikotinu byl závislý a vykouřil až čtyři krabičky denně. Zlozvyk se ho držel od dvou let a jeho matka byla příliš slabá, aby mu cigarety odpírala.

Kouřit se naučil na tržnici, kam chodil s matkou prodávat ovoce a zeleninu. Bylo zde také snadné vyžebrat cigaretu, a proto se z chlapce stal brzo silný kuřák. Matka nedokázala zakročit. „Začal mlátit hlavou do zdi, choval se bláznivě a ubližoval si, když jsem mu nechtěla dát cigaretu,“ popisuje žena pro CNN. Dál ho proto ve zlozvyku podporovala a dávala mu cigarety, nebo peníze, za které si je kupoval.

360p
Malý chlapeček vykouří až čtyři krabičky denně

„Bylo pro mě těžké skončit. Když jsem nekouřil, měl jsem hořko v puse a měl jsem závratě,“ popisuje dnes už osmiletý Aldi Rizal ze Sumatry. Nyní už chodí do školy, je zdravý a má dobré známky. To vše hlavně díky psychologovi Seto Mulyadimu, který jej několik let odnaučoval kouřit. Postupně chlapce zapojoval do čím dál více různorodých aktivit, které odváděly jeho pozornost od kouření. Běhal s ním, nebo si hráli a hlavní část odvykacího procesu tak chlapec musel trávit denně s psychologem.

Teď už cigaretám neholduje a sám popisuje, že je šťastnější. „Můj život je naplněnější a cítím se svěže,“ popisuje chlapec. Přestože začal kouřit už ve dvou letech, nejsou mladiství kuřáci na Filipínách nijak výjimeční. 18 procent chlapců mezi 10 až 14 roky už vyzkoušelo cigarety, 1,5 procenta kluků už kouřilo dokonce mezi 5 až 9 roky. Problém prohlubuje lehký přístup ke kuřivu i nedostatečná legislativa.

Tabákové společnosti mohou v zemi sponzorovat sportovní kluby a akce, omezení neplatí ani pro billboardy, nebo jiné reklamy. Podle expertů tak jih Asie zažívá to, co západ světa asi před dvěma dekádami. Mladí mají dojem, že kouřit je in, v čemž je podporují i všudypřítomné obrázky šťastných kuřáků, který na ně shlíží z plakátů. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744