Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Džihádisté si schovávali peníze na slavném pařížském hřbitově. V balíčku měli 360 tisíc

Džihádisté si schovávali peníze na slavném pařížském hřbitově. V balíčku měli 360 tisíc

Pařížská policie objevila na slavném hřbitově Montparnasse v samém srdci města džihádistickou skrýš. Prasklina na jednom z hrobů ukrývala 13 300 eur, napsal francouzský list Le Parisien.

Proslulý hřbitov Montparnasse, který se nachází v jižní části Paříže, je jednou z oblíbených turistických zastávek. A to hlavně díky slavným jménům, která se dají vyčíst z náhrobků. Pohřbeni jsou tu například irský spisovatel Samuel Beckett, filosof Jean-Paul Sartre, zpěvák Serge Gainsbourg nebo průmyslník André Citroën.

Zdroj z řad policie uvedl listu Le Parisien, že jakmile se jeden z policistů infiltroval do džihádistické buňky, podařilo se jim úkryt najít a hotovost ze hřbitova odnést.

V přepočtu téměř 360 tisíc korun mělo sloužit k nákupu zbraní pro teroristické skupiny. Ty ale policie v listopadu odhalila ve Štrasburku a Marseille, a podařilo se jí tak zabránit další teroristické hrozbě.

Lídr Islámského státu v Sýrii měl údajně policistovi v utajení dát přesné instrukce, co s penězi udělat. Informace o tom, že má nakoupit čtyři střelné zbraně typu AK-47 (Kalašnikov) s municí, sdělil pomocí šifrovaného telegramu, který je mezi teroristickými skupinami velmi oblíbený.

S těmito instrukcemi policista obdržel i přesný popis místa, kde se peníze nacházejí. O den později objevil balíček, který obsahoval bankovky v hodnotách 100 a 50 Euro.

Během razií v následujících měsících pak úřady zatkly muže z Francie, Maroka a Afghánistánu, které podezřívaly z terorismu, a zabránily tak podle ministra vnitra plánovaným útokům. Cílem měly být vánoční trhy, zábavní park Disneyland, policejní stanice a stanice metra. 

Francie na přelomu roku prodloužila výjimečný stav o dalších sedm měsíců, ten dává bezpečnostním složkám větší pravomoci v boji proti terorismu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744