Egyptské divy odhazují zábrany a hned létají tvrdé tresty. Za výsměch Nilu půl roku vězení natvrdo | info.cz

Články odjinud

Egyptské divy odhazují zábrany a hned létají tvrdé tresty. Za výsměch Nilu půl roku vězení natvrdo

„Egypt je darem Nilu,“ pravil údajně slavný historik z pátého století př. n. l. Hédorotos. Nejdelší řeka Afriky, jež soupeří o celosvětové prvenství s Amazonkou, je rozhodně důvodem, proč patří Egypt mezi kolébky civilizace a proč se mohl stát obilnicí starověkého Říma. A o tom, že je dodnes symbolem národní hrdosti, o kterém není radno žertovat, se definitivně přesvědčila slavná egyptská zpěvačka Širín, jíž soud vyměřil šest měsíců za mřížemi a navrch pokutu.

„Naše země je v bezpečí v našich rukou, dokud žijeme; pozvedáme ji k výšinám, žijeme v ní rok za rokem a jsme její živnou půdou,“ zpívá populární Egypťanka v prvních verších své slavné písně, která jí teď dost nejspíš, byť nepřímo, vyslouží pár měsíců ve vězení.

Fake News a půl roku basy

V Egyptě se totiž nevyplácí dělat si legraci téměř z čehokoliv, ať už je to stav nilské vody nebo fenomén svobodných matek. Širín, která mimo jiné zasedá jako jedna z porotců v arabské mutaci celosvětově oblíbené soutěže The Voice (u nás vysílala TV Nova pod názvem Hlas Česko Slovenska), si během vystoupení ve Spojených arabských emirátech udělala legraci z názvu vlastní písničky „Mašarabtiš min Nílhá“ („Nepil jsi z Nilu“). Posluchačce z publika, jež si píseň vyžádala, odvětila, že by to nedělala, že by akorát tak chytila schistosomózu (parazitní chorobu, kterou způsobují krevní motolice) a doporučila jí, aby raději pila evian. Nevinný vtípek? Zapomeňte, tohle je Nil a o něm nebude nikdo nic takového říkat (i když je to nejspíš pravda).

Soud prohlásil, že Širín šířila falešné zprávy a vyměřil jí podle egyptského deníku al-Ahrám šest měsíců za mřížemi a pokutu 10 tisíc egyptských liber (necelých 12 tisíc korun). Zpěvačka mohla po složení kauce ve výši 5000 liber odejít a proti rozhodnutí soudu se může odvolat. Obžaloba vinila Širín z toho, že zatímco se její vlast všemožně snaží podpořit turismus a ukázat světu pozitivní tvář země, ona si z ní dělá sarkastickými poznámkami legraci. Širín navíc zakázal Egyptských hudební syndikát koncertovat, protože se „neoprávněně vysmívala našemu drahému Egyptu“. Co na tom, že schistosomóza (dříve známá jako bilharzióza) je v Egyptě velmi rozšířená a byla odhalena dokonce i v tisíce let starých mumifikovaných ostatcích dávných předků dnešních Egypťanů. Ten, kdo se někdy napil z Nilu, se musí do Egypta vrátit, říká jedno z nejznámějších arabských přísloví. Širín se z něj naopak nějakou dobu dost možná nepodívá ven.

Mohla ovšem dopadnout mnohem hůř. Minulý týden si vyslechla rozsudek jiná její kolegyně z branže, podstatně méně známá Lajla Ámar, která půjde za mříže kvůli videoklipu k písničce „Bus ummak“ („Podívej se na svou matku“), a to rovnou na dva roky. Podle obžaloby dělala Lajla ve videoklipu příliš názorná gesta, jež představují „velké nebezpečí“ pro Egypt a jsou „útokem na společnost“.

Lajla se hájila tím, že pouze poslouchala pokyny režiséra a producenta. To jí však bylo málo platné, soud ji shledal vinnou z „podněcování zhýralosti a nemorálnosti“ (což je, mimochodem, paragraf, pod který se v Egyptě schovává perzekuce gayů – ten totiž jako jedna z mála arabských zemí homosexualitu formálně nedefinuje jako trestný čin). Režisér videoklipu a muž, který v něm vystupuje, dostali kratší tresty (šest a tři měsíce). Podle deníku al-Ahrám všichni tři odmítli jakoukoliv vinu a vyjádřili přesvědčení, že se nedopustili ničeho špatného.

Stejně vysoký trest jako Lajle vyměřil soud už v prosinci zpěvačce Šímá. Ta ve své písni slibovala, že „zítra uvidíš to, co ode mě čekáš“, zatímco v kostýmu sexy učitelky před tabulí s nápisy jako „vagi…“ a „class #69“, pojídala před třídou plnou dospělých, očividně nadšených mužů jablko, banán nebo třeba chleba s pomazánkou. Člověku znalému videoklipů na MTV by se chtělo říct: no… páni. Na dva roky za mříže by měl se Šímou jít i režisér videoklipu, jenž byl odsouzený v nepřítomnosti. „Netušila jsem, že se něco takového stane a že na mě budou všichni odevšad tak strašlivě útočit,“ napsala Šímá na svou, nyní už smazanou, facebookovou stránku. Proti rozsudku se odvolala a soud její trest snížil na jeden rok odnětí svobody. To ji ty banány přišly pěkně draho.

Drahá dráždivost

Přílišná explicitnost a sexuální dráždivost se holt v Egyptě nevyplácí. Už v roce 2015 si na stejný paragraf vyslechly odsuzující rozsudek tři břišní tanečnice a zpěvačky – egyptská Šakira, Bardís a Salmá al-Fúlí. Ta první zpívala o tom, že je římský kmín a chce být drcena, ta druhá natřásala vnady a hladila koště. Třetí měla kraťoučké šaty na ramínka a spolu se zpěvákem se vysmívali mužům, kteří osahávají ženy ve veřejné dopravě. První dvě dostaly shodně dva roky, třetí šest měsíců, stejně jako kameraman videoklipu. Rapující kolega byl v nepřítomnosti odsouzen k roku za mřížemi. (Všechna tři videa najdete na konci článku)

Podle obžaloby kromě nemorálnosti totiž navíc ještě kazily obraz egyptských žen. Nemusíte ani vrtět zadkem v televizi, stačí, abyste se nevhodně oblékly. Ve stejném roce byla odsouzena k půlročnímu trestu odnětí svobody také známá břišní tanečnice rusko-arménského původu Sáfínáz za to, že tančila v kostýmu, jenž byl navržen tak, aby připomínal egyptskou národní vlajku. Tím státní symbol urazila a alou do vězení.

Narůstající počet odsouzených zpěvaček a tanečnic dává jasně najevo, že výstřihy, upnuté kalhoty a explicitní pohyby pánví nejsou nic, co by mělo patřit do arzenálu egyptské umělkyně. Širínin případ na seznam zakázaných atributů připisuje i smysl pro humor. Dámy, napříště tedy pozor na jídlo, zadek a jazyk.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud