Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Elitní studenti na internetu vtipkovali o pedofilii a rasismu. Harvard s nimi neměl slitování

Elitní studenti na internetu vtipkovali o pedofilii a rasismu. Harvard s nimi neměl slitování

Kvůli nevinným vtípkům na facebooku přišli o svůj životní sen. Minimálně desítka budoucích studentů prestižní Harvardovy univerzity totiž v uzavřené skupině na sociální síti sdílela příliš černý humor. Vedení vysoké školy se to ale dozvědělo a podniklo rázné kroky. Odvolalo jejich přijetí. 

Byl to příliš černý humor, na který několik studentů nezapomene nejspíš do konce života. O místo kvůli nevhodným vtípkům přišla rovnou desítka talentovaných mladých lidí.

Obrázkové vtipy a tzv. memy, které sdíleli na sociálních sítích, měly obsahovat narážky na pedofilii, zneužívání dětí, znásilnění a holokaust.Jejich počínání vyvolalo ve školních kruzích pohoršení. „Nevím, jak by mohlo být sdílení takovýchto vtipů obhájeno,“ rozčiloval se například jeden ze studentů školy ve školních novinách.

Škola přitom i na internetu varuje, že přijetí mezi světovou elitu není bezmezně garantované. „Harvard si vyhrazuje právo odvolat přijetí z různých důvodů, například pokud student svým jednáním zadá důvod ke zpochybnění jeho upřímnosti, vyspělosti, či morálního charakteru,“ tvrdí oficiální facebooková stránka pro nově přijaté studenty.

Ne všichni však s možná příliš tvrdým trestem pro budoucí studenty souhlasí. „Přijde mi, že Harvard se v soukromých životech studentů angažuje možná až trochu moc,“ tvrdí emeritní profesor Alan Dershowitz, podle něhož je současná situace příkladem „drakonického trestu za jen velmi špatný smysl pro humor“.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1