Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Elton John se chystá do důchodu. Čeká ho poslední turné, přijede během něj i do Prahy

Elton John se chystá do důchodu. Čeká ho poslední turné, přijede během něj i do Prahy

Britský zpěvák Elton John dnes oznámil, že končí s aktivní koncertní kariérou. Nadcházející turné, při němž příští rok zavítá i do Prahy, je pro něho v jeho téměř půl století trvající hudební kariéře to poslední. Sedmdesátiletého Johna v poslední době trápily zdravotní problémy a také prodej jeho desek v minulých letech poklesl.

„Už nebudu cestovat," řekl Elton John podle webu časopisu Rolling Stone v rozhovoru v New Yorku. "Moje priority se změnily. Mám malé děti," dodal. Své vystupování hodlá zakončit šňůrou asi tří stovek koncertů, což by mělo trvat zhruba tři roky. Nazval ji Farewell Yellow Brick Road. V pražské O2 areně vystoupí 7. května 2019. Oficiální předprodej vstupenek začne letos 7. února.

„To neznamená, že nebudu dál tvořit," upozornil nicméně Elton John, který prý chce svou koncertní činnost zakončit ve velkém stylu. Bude to podle něj nejfantastičtějí show, jakou kdy uspořádal.

Zpěvák popřel, že by se od něho dal očekávat stejný krok jako v případě Cher, Ozzyho Osbournea či skupiny Kiss, kteří také ohlašovali poslední koncerty a pak po několika letech se opět vrátili k aktivní činnosti.

„Bude mi 71. Už nemůžu fyzicky cestovat, chci být doma, opravdu chci trávit čas se svými dětmi doma, měl jsem neuvěřitelný život, ale život se mění," řekl.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Zpěvák už před dvěma roky řekl stanici BBC, že hodlá pořádat méně koncertů, aby se mohl věnovat rodině. Oba chlapečky, které porodila náhradní matka, vychovává se svým kanadským partnerem Davidem Furnishem. Staršímu Zacharymu je sedm let, mladšímu Elijahovi je pět. Elton John vstoupil s Furnishem před více než 12 lety do registrovaného partnerství. Před třemi roky se dvojice po změně britských zákonů sezdala.

Na zpěvákovo rozhodnutí měl patrně vliv i jeho zdravotní stav. Loni John strávil dva dny na jednotce intenzivní péče a celkem 12 dní v nemocnici kvůli „nebezpečné a neobvyklé" bakteriální infekci, která ho zchvátila při zpátečním letu z turné po Jižní Americe, připomíná britský list. Jeho mluvčí dokonce uvedla, že šlo o infekci, která může skončit smrtí. Hudebník poté zrušil všechny své koncerty chystané na nejbližší týdny.

Už v červenci 2013 John zrušil plánovaný koncert v londýnském Hyde Parku, protože se musel podrobit operaci slepého střeva a později připustil, že „mohl i zemřít".

Na své první turné se Elton John vydal v roce 1970 po sérii vystoupení v losangeleském klubu Troubadour.

Johnovy písně spojovaly dojímavost amerického soulu s energií britského rocku. Proslavil se hity jako Rocket Man, Crocodile Rock nebo Daniel. Během 80. let 20. století se připomenul třeba dojemným songem Sacrifice. V 90. letech truchlil s písní Candle In The Wind za tragicky zesnulou britskou princeznou Dianou tak zdařile, že se z písně stal nejprodávanější singl všech dob.

V Praze vystoupil poprvé za hlubokého komunismu v roce 1984 v Paláci kultury. Později se do Česka pravidelně vracel, naposledy v listopadu 2016 vystoupil v pražské O2 areně.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1