Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Eminem rozcupoval Trumpa. 5 hlavních bodů z vystoupení, ve kterém ho nazval „rasistickým dědkem"

Eminem rozcupoval Trumpa. 5 hlavních bodů z vystoupení, ve kterém ho nazval „rasistickým dědkem"

Populární raper Eminem se tvrdě opřel do amerického prezidenta Donalda Trumpa. Eminem během svého více než čtyřminutového vystoupení na vyhlašování cen afroamerické televize BET odsoudil přístup šéfa Bílého domu k menšinám, vojákům nebo k hráčům profesionální ligy amerického fotbalu NFL, s nimiž v poslední době Trump dostal do konfliktu.

Eminem začal vystoupení tím, že „přišel dupat po prezidentovi“, nazval ho „rasistickým 94letým dědkem“ a obvinil z chybějícího respektu k armádě.

Není to přitom poprvé, kdy se raper do Trumpa opřel. Kritizoval ho už před rokem v době vrcholící kampaně, kdy se o něm vyjádřil jako o „neřízené střele, která drží prst na knoflíku.“ Protitrumpovská hesla vykřikoval také na nedávném hudebním festivalu v britském Readingu.

Nyní přišla další várka nadávek a výčitek ve vystoupení nazvaném The Storm (Bouře). Eminem pojmenováním odkazoval na nedávné Trumpovo setkání s armádními veliteli, na kterém tajuplně mluvil o „klidu před bouří“, aniž by vysvětlil, co tím vlastně myslel. Co tedy raper pronesl?

 

Je to kamikaze, jenž pravděpodobně způsobí jaderný holocaust

Eminem v této části mluví o rostoucím napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou, které Trump podporuje některými silnými prohlášeními. Mluvil třeba o „ohnivé zlobě, která KLDR stihne, pokud nepřestane s provokacemi“, Kim Čong-una zase označil za malého rakeťáka.

Křičí „vysušte bažinu“, jelikož je v pohyblivém písku

Raper kritizoval Republikánskou stranu, která podle něj chybovala, když neodsoudila Trumpa za jeho výroky o tragédii ve městě Charlottesville. V srpnu tam pravicový radikál najel autem do demonstrantů a jedu ženu zabil. Prezident tvrdil, že chyba je na obou stranách.

Útočí na NFL, tak se na to soustřeďme, místo, abychom mluvili o Portoriku nebo zbrojní reformě v Nevadě

Eminem se do Trumpa pustil kvůli tomu, že místo, aby řešil situaci na hurikánem zdevastovaném Portoriku nebo debatu o regulaci zbraní po útoku v Las Vegas, raději tweetuje o svém sporu s hráči NFL. Muzikant také vyjádřil podporu Colinu Kaepernickovi, který loni přišel s myšlenkou pokleknutí při americké hymně jako protestu proti násilí na lidech tmavé pleti. Právě kvůli tomu Trump fotbalisty vulgárně kritizoval.

 

Nemá rád válečné hrdiny, kteří se nechali chytit

Raper obvinil Trumpa z dvojího metru. Zatímco se obořil na fotbalisty, že nerespektují armádu, sám „plive do tváře veteránů“, kteří bojovali za Ameriku. Eminem připomněl prezidentův výrok o senátoru Johnu McCainovi, který strávil pět let Vietnamské války jako zajatec. „Mám rád lidi, kteří se nenechali chytit,“ prohlásil Trump v roce 2015.

Ameriko, povstaň

Vystoupení končí ultimátem. Eminem řekl, že lidé nemohou být jeho fanoušky, pokud zároveň podporují Trumpa. „A pokud se nemůžete rozhodnout, koho máte rádi víc, na čí straně budete stát, udělám to za vás. Běžte do pr…,“ rapoval a zároveň vyzval zbytek Ameriky, aby se Trumpovi postavil.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1